Biden jednal s asijskými lídry. USA hodlají nadále soupeřit s Čínou

Americký prezident Joe Biden se dnes na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Kambodži sešel s japonským premiérem Fumiem Kišidou a jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, s nimiž mluvil hlavně o reakci na jaderné hrozby ze strany KLDR. Informovala o tom agentura AP. Biden bude řešit i vztahy s Čínou, s velkým napětím se proto čeká na jeho pondělní setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během summitu zemí G20 na Bali.

Biden se dnes sešel separátně s šéfem japonské vlády a korejským prezidentem, všichni tři lídři pak jednali ještě společně. Hlavním tématem bylo dění v Severní Koreji, která v poslední době začala ve velkém testovat své rakety kratšího i delšího doletu. Naposledy vypálila balistickou střelu ve středu, v předchozím týdnu ale otestovala desítky střel v reakci na rozsáhlé americko-jihokorejské vojenské cvičení, které Pchjongjang považuje za nácvik k invazi.

"V době, kdy Jihokorejci drželi smutek, Severní Korea pokračovala v provokacích, což odhaluje pravé cíle režimu Kim Čong-una," řekl dnes jihokorejský prezident s odkazem na tragédii v Soulu, kde koncem října při oslavách Halloweenu v tlačenici zahynulo přes 150 lidí. "Severní Korea provádí čím dál agresivnější a více nepřátelské provokace, které vycházejí z její sebedůvěry ohledně jaderného programu a raketové výzbroje," doplnil Jun Sok-jol ve vysílání jihokorejské televize.

Účastníky summitu ASEAN Biden ujistil, že pro Spojené státy jsou vztahy s jihoasijskými zeměmi důležité a že Washington chce udržovat "otevřené komunikační kanály" i s Čínou. Americký prezident řekl, že USA hodlají s Pekingem "dál s velkým nasazením soupeřit a budou se vyslovovat proti porušování lidských práv", ale zároveň dbají na to, aby toto soupeření nepřerostlo v konflikt, uvedl v prohlášení Bílý dům.

Japonský premiér Kišida během zasedání upozornil na to, že Čína pokračuje ve svých snahách o územní expanzi. "Čína svými aktivitami nadále a se stále větší intenzitou porušuje japonskou suverenitu ve Východočínském moři," řekl Kišida. Tokio a Peking vedou spor mimo jiné o neobydlené souostroví Senkaku, které je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Skupina ostrůvků je v současnosti pod japonskou správou, ale Čína si ji rovněž nárokuje.

Biden se v pondělí poprvé osobně setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem od doby, co byl Biden zvolen prezidentem. Očekává se, že spolu budou mluvit například o napětí kolem Tchaj-wanu, o obchodních praktikách nebo o vztazích Číny k Rusku.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Fumio Kišida Jun Sok-jol Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy