Biden přirovnal čínského vůdce k diktátorům. Absurdní a nezodpovědné, zní z Pekingu

Den poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken popsal svá setkání na vrcholné úrovni v Pekingu jako pokrok, šéf Bílého domu Joe Biden nešetřil kritikou vůči čínskému vůdci Si Ťin-pchingovi. Nazval ho diktátorem. 

Biden přirovnal čínského prezidenta k diktátorům během benefiční akce v Kalifornii, píše americká stanice CNN. „Důvod, proč se Si Ťin-pching velmi rozčílil, pokud jde o to, když jsem sestřelil ten balón se dvěma bednami plnými špionážního vybavení, je ten, že nevěděl, že tam je. Ne, myslím to vážně. To je to, co je pro diktátory velmi nepříjemné, když nevědí, co se stalo,“ řekl.

Stanice jeho výroky kritizovala s tím, že jsou „mimo mísu“. Čínské ministerstvo zahraničí je pak označilo za extrémně nezodpovědné. „Toto označení je absurdní a extrémně nezodpovědné,“ řekla mluvčí resortu Mao Ning podle agentury Bloomberg.

Rovněž ale ocenil Blinkena, podle něj odvedl dobrou práci s tím, že zlepšení vztahů zabere čas. Během proslovu informoval o brzké cestě amerického vyslance pro klima Johna Kerryho do Číny. V setkání s čínským lídrem doufá americký prezident v rámci „několika příštích měsíců“.

Americký ministr zahraničí začátkem týdne ukončil jednání v čínském hlavním městě, Setkal se tam i s Ťin-pchingem. „Nebudeme mít úspěch ve všech otázkách v daný den, ale v celé řadě oblastí jsme za podmínek, které jsme si pro tuto cestu stanovili, dosáhli pokroku a postupujeme vpřed,“ uvedl Blinken na tiskové konferenci v Pekingu.

Washington za Bidenovy administrativy zavedl v rámci širší diplomatické strategie Čtyřstranný bezpečnostní dialog, jehož součástí jsou Indie, Austrálie, Japonsko a právě USA. Má sloužit jako protiváha Pekingu. „Zavolal mi a řekl mi, abych to nedělal, protože ho to staví do úzkých. Snažíme se jen zajistit, aby mezinárodní pravidla vzdušných a námořních cest zůstala otevřená,“ vysvětlil Biden.

„Nyní máme Indii, Austrálii, Japonsko a Spojené státy, které v Jihočínském moři a v Indickém oceánu pracují v rukavičkách. Máme situaci, kdy jsem se setkal se všemi 50 námořními státy ve východní Asii,“ doplnil americký lídr.

Vyjádření Bidena přicházejí v období zvýšeného napětí nejen v Jihočínském moři a okolí Tchaj-wanu, přidávají mu také raketový a nově vesmírný program Severní Koreje. Pchjongjang už několikrát přímo ohrozil Japonsko. Rakety během testů totiž několikrát spadly do výlučné japonské ekonomické zóny na moři.

Blinkenova snaha o navázání bližších vztahů s čínskými elitami je náročná a do velké míry křehká. Nyní se Peking i Washington nacházejí v situaci, kdy stačí jedna chyba při vojenských manévrech a kvůli narušeným komunikačním kanálům může vypuknout horký konflikt.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy