Blinken jede do Pekingu mírnit napětí ve vztazích po sestřelení balónu

Šéf americké diplomacie Antony Blinken o víkendu zamíří do Pekingu. Půjde o první návštěvu člena Bidenova kabinetu od roku 2019 v Číně. Mezi oběma zeměmi panuje napětí, které vyvrcholilo sestřelením čínského špionážního balónu nad americkými vodami. Ministr jede do Pekingu projednávat i řadu dalších otázek, včetně makroekonomické a bezpečnostní spolupráce. 

Americký ministr zahraničí Blinken o víkendu odcestuje do Pekingu, informovala stanice CNN. Washington se nyní snaží napravit komunikační kanály s Pekingem. Blinken bude prvním představitelem kabinetu, který za Bidenovy vlády do Číny odcestuje. „Spojené státy i Čína dospěly ke společnému závěru, že nyní je ten správný čas k zapojení na této úrovni,“ poznamenal. Podle mluvčího resortu Matthewa Millera se šéf diplomacie setká s vysokými představiteli Čínské lidové republiky.

Blinkenův náměstek pro východoasijské a tichomořské záležitosti Daniel Kritenbrink si myslí, že půjde o kritickou sérii jednání bez dlouhého seznamu výstupů. „V Pekingu proběhnou v klíčovém období našich vztahů a jak doufáme, minimálně sníží riziko chybné kalkulace, abychom se nedostali do potenciálního konfliktu,“ vylíčil.

Program jednání se zřejmě zaměří na tři hlavní cíle. Půjde o vytvoření komunikačních kanálů, prozkoumání potenciální spolupráce v oblasti nadnárodních výzev v oblastech klimatu a globální makroekonomické stability, a projednání obav USA v řadě otázek týkajících se globální i regionální bezpečnosti, vyjmenoval Kritenbrink. 

„Právě nyní je čas na intenzivní diplomacii. V následujícím období očekáváme řadu návštěv oběma směry, které budou následovat po Blinkenově návštěvě,“ uvedl asistent prezidenta Bidena a koordinátor pro indo-pacifické záležitosti Kurt Campbell.  

Cesta je významná hned z několika důvodů. Vztahy mezi Spojenými státy a Čínou jsou poškozené dlouhodoběji, a to zejména kvůli napětí v Jihočínském moři a v okolí Tchaj-wanu. Během posledních týdnů se navíc objevilo několik incidentů ve vzdušném prostoru mezi čínskými a americkými letadly.

Největší eskalace však přišla po únorovém průletu čínského špionážního balónu nad americkým územím, které letectvo muselo sestřelit. Američané k němu nad oceán vyslali bojový letoun F-22, následně ho armáda prozkoumávala. Kvůli této události tehdy Blinken svou cestu do Pekingu zrušil. 

Související

Více souvisejících

Antony Blinken Čína USA (Spojené státy americké) špionážní balóny

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 56 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy