Muslimové chtějí zničit Západ? Vlivný deník poukázal na problém

Ti, kdo podporují, aby Spojené státy označily Muslimské bratrstvo za zahraniční teroristickou organizaci, míní, že půjde o mimořádný úder násilnému extremismu, konstatuje úvodník serveru Washington Post. Vlivný deník se však domnívá, že takové opatření, které nyní zvažuje Trumpova administrativa za podpory některých kongresmanů, je velmi iluzorní.

Ne všichni podporují násilí

Muslimské bratrstvo není jednotná, ucelená skupina, ale spíše volná organizace, vysvětluje úvodník. Dodává, že muslimští bratři se systematicky neangažují v terorismu, byť se část z nich k násilí uchyluje, a proto by plošné odsouzení organizace představovalo chybu.  

Muslimské bratrstvo, náboženská, společenská a politická organizace založené v roce 1928 v Egyptě, se v následujících desetiletích vyvíjela, poukazuje Washington Post. Připomíná, že poté, co v počátečních letech podporovala používání násilí, se egyptská odnož Muslimského bratrstva těchto metod zřekla výměnou za svobodu politicky a společensky se organizovat.  

"Po povstání arabského jara v Egyptě vstoupilo bratrstvo do politiky a jeden z jeho členů, Muhammad Mursí, byl v roce 2012 zvolen prezidentem," pokračuje vlivný deník. Poukazuje, že Mursího pochybné počínání vedlo k masovým protestům a prezidenta o rok později svrhla armáda, přičemž současný egyptský prezident, Abd al-Fattáh Sísí, organizaci zakázal, uvěznil její vůdce a členy a tvrdě tlačí na Washington, aby ji zařadil mezi zahraniční teroristické skupiny.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V Tunisku se strana inspirovaná Muslimským bratrstvem otevřeně angažuje v politice a přechod k demokracii v zemi by podle prestižního serveru nebyl možný bez pomoci jejího umírněného vedení. Na druhou stranu, některé palestinské skupiny - například Hnutí islámského odporu, nebo-li Hamas - jsou rovněž odnoží Muslimského bratrstva, vedou ozbrojený konflikt proti Izraeli a již se na americkém seznamu teroristických organizací nacházejí, zdůrazňuje úvodník. Doplňuje, že jordánská odnož muslimských bratří, očištěná od extremistů, je naopak zastoupena v parlamentu.  

Zpráva britské vlády z roku 2015 dospěla k závěru, že většina Muslimského bratrstva preferuje nenásilné, postupné změny, ale je připravena uchýlit se k násilí, které čas od času zahrnuje i terorismus, pokud je pozvolná cesta neefektivní, uvádí Washington Post. Soudí, že plošné odsouzení organizace by představovalo ránu pro ty, kdo upřednostňují změnu bez teroru.  

Hrozba zneužití

Podle současné americké legislativy zařazuje organizace na list mezinárodních teroristických skupin ministerstvo zahraničních věcí, připomíná vlivný server. Uvádí, že republikánští politici, texaský senátor Ted Cruz a floridský kongresman Mario Diaz, nyní předkládají zákon, který by ministra zavázal k takovému kroku v případě Muslimského bratrstva a íránských Revolučních gard, jelikož se údajně "hlásí k násilné islamistické ideologii s cílem zničit Západ".   

Pokud by Muslimské bratrstvo bylo  takto označeno, každý ve Spojených státech i jinde ve světě, kdo poskytne organizaci materiální podporu a zdroje, včetně kupříkladu školení o demokracii, bude riskovat vyhoštění z USA, stejně jako finanční sankce, shrnuje vlivný deník.

"Možnost, že toto bude nespravedlivě zneužito proti muslimským skupinám ve Spojených státech je reálná a znepokojivá, s ohledem na sklony prezidenta Trumpa a některých členů jeho týmu neférově spojovat všechny muslimy s teroristickým nebezpečím," varuje Washington Post.   

Takto plošné odsouzení Muslimského bratrstva by také vedlo k nepříjemné protireakci na Blízkém východě a pošpinění lidí, kteří usilují o nenásilné změny, soudí prestižní server. Dodává, že se jedná o případ, kdy Spojené státy musí zaměřit svou pozornost na skutečné hrozby, nikoliv se uchylovat k politickým prohlášením postrádajícím smysl.  

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/ Rozhovor

Muslimské bratrstvo bych v EU zakázal, říká Zdechovský. Financování radikálů a extremistů musí skončit

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Evropské peníze končí v některých případech u radikálů či extremistů, dokonce i u teroristů. Přímo v Evropském parlamentu na to poukázal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který poskytl rozhovor pro EuroZprávy.cz u příležitosti konference nazvané Radikalizace a extremismus: Jak EU financuje svou vlastní hrozbu. Řeč přišla i na současnou migrační vlnu, která zatěžuje Česko.
Tomáš Zdechovský uspořádal v Evropském parlamentu konferenci o radikalizaci a extremismu. (25.10.2022)

Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.

Více souvisejících

Muslimské bratrstvo USA (Spojené státy americké) Terorismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy