Saúdové vedou existenční boj. Proč je Harírí držen v Rijádu? Nové informace

Rijád/Bejrút - Začíná být jasněji kolem osudu libanonského premiéra. Saúdská Arábie prý dospěla k názoru, že Saad Harírí nechce zakročit proti šíitskému hnutí Hizballáh, takže ho donutila k rezignaci. Uvedla to dnes agentura Reuters. Podle ní si Rijád přeje, aby Saada nahradil jeho starší bratr Baháa Harírí.

Když Saad Harírí 3. listopadu dorazil do Rijádu, nečekali na něj žádní princové ani ministři. Byl mu zabaven telefon a následujícího dne z Rijádu rezignoval. V Libanonu jeho demise nebyla přijata. Podle zdrojů Reuters je Baháa Harírí také v Saúdské Arábii a členové rodiny Harírí byli údajně vyzváni, aby přijeli do Saúdské Arábie a přísahali mu věrnost, což ale rodina odmítla.

"Když (Saad) Harírí přiletěl do Rijádu, bylo mu hned jasné, že se něco stalo. Nikdo na něj nečekal," citovala svůj nejmenovaný zdroj z premiérova okolí agentura Reuters, která ale nezískala žádnou reakci se strany Saúdské Arábie.

Saada Harírího po rezignaci přijal král Salmán a mohl odcestovat na krátkou návštěvu Spojených arabských emirátů, odkud se vrátil do Rijádu. Od své rezignace nevydal žádné další prohlášení.

K setkání s králem Salmánem byl vyzván telefonicky 2. listopadu. Před odletem sdělil podřízeným, že v započatých jednáních budou pokračovat po jeho návratu v pondělí.

Harírího rodina má v Saúdské Arábii nemovitosti i další majetek a Harírí po příletu do Rijádu zamířil do svého domu. Z protokolárního oddělení královského paláce mu v sobotu ráno telefonovali, aby se zúčastnil setkání s korunním princem Muhammadem. Pak čtyři hodiny čekal, než mu dali do ruky rezignační prohlášení, které přednesl před kamerou.

Harírí do Saúdské Arábie jezdíval často a byl tam i několik dní před touto svou "rezignační cestou". Korunní princ mu tehdy zprostředkoval setkání se zástupci tajných služeb a ministrem pro záležitosti Perského zálivu. Domů se vrátil v uvolněné náladě s příslibem, že Saúdská Arábie obnoví pomoc libanonské armádě. Myslel si také, že se mu podařilo Saúdské Araby přesvědčit, že pro udržení stability Libanonu je lepší se s Hizballáhem dohodnout.

Šíitský Hizballáh, podporovaný Íránem, má dobře vyzbrojené bojové křídlo, křesla v parlamentu i ve vládě. Když se Rijád před deseti lety snažil tuto skupinu oslabit, skončilo to boji mezi libanonskými sunnity a šíity a převzetím kontroly Bejrútu ze strany Hizballáhu.

Zdroj Reuters řekl, že Harírí při této první návštěvě odhalil své plány, jak s Hizballáhem vyjít, a konfrontaci označil za cestu k destabilizaci. "Myslím, že se to Saúdským Arabům nelíbilo," prohlásil zdroj, podle nějž Harírí podcenil nevraživost Rijádu vůči Hizballáhu. "Pro Saúdy je to existenční boj, černá proti bílé. My v Libanonu jsme zvyklí na šedivou," citoval zdroj blízký Harírímu Reuters.

Podle Reuters se pak Rijád snažil vynutit si změnu ve vedení Hnutí budoucnost, které řídí Saad Harírí. Hnutí ale s výměnou Saada za Baháa nesouhlasilo. "Nejsme stádo ovcí ani kus země, kterou lze vzít jednomu majiteli a dát jinému. V Libanonu se volí a nepřísahá se věrnost," řekl k tomu spojenec Saada Harírího a ministr vnitra Nuhád Mašnúk.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Saad Harírí libanon Hizballáh

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy