Život pod zemí: Situace v syrské Ghútě je katastrofální. Jsme jako v hrobě, pomozte nám, prosí lidé

„Celá východní Ghúta je pod zemí.“ Tak popsal situaci ve městě jeden z humanitárních pracovníků. Tisíce lidí tento týden uprchly do podzemních prostor a provizorních úkrytů na předměstí Damašku, píše server Tne New York Times. Východní Ghúta je pod těžkým vzdušným útokem syrských vládních sil, při které podle některých údajů přišlo o život přes 400 lidí - čtvrtina z nich byly děti.

S tím, jak boje na okraji Damašku nabývaly na intenzitě, rodiny se začaly schovávat pod zemí. Po celé hodiny čekají na konec bombardování, jenže útok nepřestává. Záběry místních aktivistů ukazují, jak se ženy a děti schovávají v suterénu, hrají si tam a vaří, aby nějak zabily čas. Další sdílejí zvukové nahrávky letadel a vrtulníků, které jim bzučí nad hlavou, a píší zoufalé prosby na sociální média a WhatsApp, shrnuje situaci americký server. V některých částech rozlehlého předměstí jsou podzemní prostory propojeny tunely. Místní mediální aktivista Firas Abdullah natočil záběry přímo z tohoto místa. „Lidé se tu ukrývají před masivním bombardováním," říká ve videu, když sklání hlavu, aby prošel těsným prostorem. Abdullah, který zveřejňuje informace z oblasti už několik let, říká, že některé ženy a děti se tam ukrývají už více než 72 hodin a potřebují jídlo a vodu. Podmínky ve skrýši popsal jako „hrob".

Místní humanitární skupiny předaly mezinárodním partnerům stejné informace - nejbezpečnějším místem je podzemí. Sonia Khushová, ředitelka syrské pobočky Save the Children, sice sídlí v Ammánu v Jordánsku, ale již několik let spolupracuje s místními skupinami ve východní Ghútě. Tvrdí, že tisíce rodin tráví většinu týdne v suterénu, aby se vyhnuly bombám. „Faktem je, že lidé se skrývají v těchto sklepích a úkrytech, ale ani to jim nedává duševní klid a pocit bezpečí," řekla Khushová. „Všichni jsou teď vyděšeni."

I když je tato oblast bombardována už od roku 2012, nedávný nárůst útoků je nejhorší za dlouhé roky. Záběry, které v pondělí zveřejnila Syrská civilní obrana, skupina lékařů a zdravotníků, ukazuje, jak se po sérii svržených bomb pokoušejí lidé dostat do úkrytu. Mnozí považují sklep za jediné útočiště v nepřátelském prostředí. Místní lidí neměli šanci na evakuaci, protože oblast je měsíce blokována.

Pro Shadiho Jada, mladého otce, který se od počátku týdne skrývá v suterénu, je jeho úkryt důležitý. „Upřímně, cítím, že ten úkryt je jako hrob, ale je to jediný způsob, jak se chránit," řekl. Jad se skrývá se svou ženou a osmi dalšími rodinami. „Vyprávíme si příběhy, snažíme se nebát se, takže si vyprávíme i nějaké vtipy," řekl. Jiná skupina aktivistů sdílela fotografie rodiny, která se schovávala v podzemí a pekla chleba na improvizovaných kamnech.

Humanitární skupiny varují, že podmínky v úkrytech by se mohly rychle zhoršit. Chybí jim větrání, elektřina, tekoucí voda a koupelna. Skupina Jednotný zdravotnický úřad (The Unified Medical Office) v Ghútě uvedla, že tyto podmínky mohou vést ke zdravotním problémům, jako jsou „respirační onemocnění, vši a svrab". Už před současným bombardováním zpráva OSN naznačila, že v některých oblastech mohou podobné úkryty představovat nebezpečí pro veřejné zdraví. Jenže lidé nemají příliš na výběr.

Devětadvacetiletá Hoda Khayti žije celý život ve východní Ghútě a říká, že její rodina, stejně jako většina sousedů, strávila většinu týdne v suterénu. Dvanáct dalších rodin se k nim přidalo – a tak se mačkají v jednom stísněném prostoru. Slyší, jak letadla neustále prolétávají nad jejich hlavami. „Nejhorší jsou okamžiky, když dopadají rakety, a pak následuje ticho," popsala Hoda novinářům ve videohovoru na Facebooku. „Cítíme, jak naše duše opouštějí naše těla, když se letadlo blíží. A po jejich odletu cítíme úlevu."

I oni se obávají bomb tam venku, ale stejně jako Jad, také Hoda říká, že úkryt se stal místem pro setkání tamní komunity. Lidé sdílejí jídlo, přikrývky a příběhy a společně čekají, až letadla odletí. Na druhou stranu ale Hoda někdy váhá, zda má jít do suterénu, protože se bojí, že bude v pasti. Často zůstává nad zemí v rodinném domě, zatímco její rodiče a sestra se ukrývají pod zemí. „Nechci umřít v suterénu," vysvětluje. „Viděla jsem v suterénu zemřít celou rodina. To bylo minulý týden,“ dodává.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Armáda Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy