Pět milionů uprchlíků, statisíce mrtvých. Diplomat tepe OSN kvůli válce v Sýrii

NÁZOR - "Probíhající tragédie v Sýrii v posledních dnech mimořádně silně tíží mou mysl," konstatuje Martti Ahtisaari v komentáři pro server The Guardian. Bývalý finský prezident, nositel Nobelovy ceny míru a někdejší diplomat OSN připomíná, že sedmiletá válka si vyžádala nejméně půl milionu mrtvých, vytvořila přes 5 milionů uprchlíků a ze všech úhlů pohledu zuří příliš dlouho.

Nedostatek politické vůle

Alarmující události z minulého týdne nám podle bývalého diplomata připomínají enormní cenu pasivity. Podezření z nasazení chemických zbraní v Sýrii spolu s eskalací bojů na mnoha frontách je nutné brát vážně, píše Ahtisaari: "Nejen protože mezinárodní společenství se shoduje na zákazu chemických zbraní, ale především kvůli rozsáhlému utrpení, které tyto útoky a roky válčení přinesly syrským civilistům."  

Tvrdá slova a hrozby Washingtonu a Moskvy zároveň zvýšily rozsah světové konfrontace, poukazuje ex-prezident. Současnou situaci považuje za mimořádně znepokojivou, protože jí šlo předejít a je důsledkem vážného nedostatku politické vůle velkých mocností řešit syrskou krizi, v jejímž přiživování hrají velkou roli.

Je tedy nejvyšší čas, aby mezinárodní společenství dostálo své zodpovědnosti a pomohlo problém napravit, soudí Ahtisaari. Podotýká, že tak či onak OSN odráží politickou vůli mezinárodního společenství a nese zodpovědnost za ochranu míru, přičemž v případě Sýrie ve své práci selhalo.

"Z pohledu vnějších mocností je Sýrie arénou k protlačování svých zájmů, což dodává konfliktu na složitosti. Toto soustředění se na geopolitické zájmy odsouvá stranou humanitární tragédii způsobenou válkou," kritizuje laureát Nobelovy ceny. Doporučuje, aby se pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN dlouze podívalo do zrcadla, jelikož rada po celou dobu války nedokázala jednat.

Právo veta bylo podle Ahtisaariho používáno nezodpovědně a za účelem obstrukcí a matení, přičemž stálí členové Rady bezpečnosti OSN se soustředí na počítání politických bodů u domácího elektorátu a svých spojenců, nikoliv na hledání společného stanoviska a demonstrativní vedení.

Rusko v roce 2015 dramaticky vystupňovalo své angažmá v Sýrii, aby zachránilo svého spojence, připomíná někdejší prezident. Deklaruje, že velká část obětí a destrukce v zemi je přímým důsledkem tohoto rozhodnutí a Moskva nemůže uniknout své zodpovědnosti ani za činy syrského režimu.

Vyřešit lze všechny konflikty

Ačkoliv přijít s účinným řešením je obtížné, neomlouvá to neochotu pokusit se o něj, konstatuje nositel Nobelovy ceny. Poukazuje, že minulý pátek se USA rozhodly k silové odpovědi, avšak jak se prach usadil, nemůže Ahtisaari přestat přemýšlet, jak měl raketový úder přispět k oživení mírových rozhovorů  o Sýrii, protože vojenská akce nikdy nepřinesla udržitelný mír.   

"USA a Rusko spolu s dalšími vnějšími mocnostmi angažovanými v konfliktu by proto měly vyvinout seriózní úsilí k dosažení společné dohody o Sýrii bez dalších odkladů," nabádá bývalý diplomat. Varuje, že do té doby Sýrie zůstane ukázkou ostudné pasivity mezinárodního společenství tváří v tvář další krizi, které šlo předejít.

Sýrie je podle Ahtisaariho "tragickou bryndou" a současná krize nám ukazuje zásadní potřebu OSN coby fóra pro dialog a mír. Nehody se stávají a pokud jsou sázky tak vysoké jako nyní, cena může být nepředstavitelná, obává se exprezident. Tvrdí, že USA a Rusko musí hrát zásadní roli v hledání východiska a existuje společná plocha, z níž lze vyjít, jelikož nikomu neprospívá možnost, že se Sýrie stane zhrouceným státem v srdci Blízkého východu.

V jádru války stojí boj Syřanů proti Syřanům o jejich společnou budoucnost a v žádném politickém procesu nelze dosáhnout žádné trvalejší dohody bez vyslyšení širokého spektra syrských hlasů ohledně této budoucnosti, konstatuje Ahtisaari. Varuje však, že vnější aktéři jsou v konfliktu natolik angažovaní, že pokud se má země přiblížit míru a stabilitě, vnitřnímu syrskému politickému procesu musí předcházet porozumění mezi velmocemi.

Jako stálý členové Rady bezpečnosti OSN a spojenci odlišných válčících stran jsou Rusko a USA zodpovědní za vedení takového procesu, tvrdí někdejší diplomat. Sám věří, že lze vyřešit jakýkoliv konflikt, avšak bez politické vůle a dospělého chování umožňujícího dohlédnout za bezprostřední zisky se tak nestane.    

"Lze snadno souhlasit, že použití chemických zbraní je odporné. Tento souhlas by neměl překrýt skutečnost, že smrt, destrukci a bídu přináší také bombardování, hladovění a obléhání. Jsou to civilisté, kdo primárně trpí, jak se válka táhne," píše Ahtisaari. Apeluje, aby se ukončení nejhorší humanitární krize současné doby stalo prioritou pro Radu bezpečnosti OSN, jelikož sám v OSN pevně věří, a proto se domnívá, že může v otázce Sýrie odvést lepší práci.

Související

Více souvisejících

Martti Ahtisaari Sýrie USA (Spojené státy americké) Rusko OSN

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy