Erdogan má problém? Server WikiLeaks zveřejnil uniklé dokumenty o spolupráci jeho vlády s IS

Server WikiLeaks před tureckými prezidentskými volbami zveřejnil více než 57 000 e-mailů zetě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Berata Albayraka, který se na konci roku 2015 stal tureckým ministrem energetiky a přírodních zdrojů. E-maily dokládají Albayrakův silný vliv v Turecku a odhalují vnitřní fungování stále více represivní vlády v zemi, píše server Foreign Policy.

Únik, který má na svědomí hacktivistická skupina známá jako Redhack, jež se v minulosti zaměřovala na tureckou vládu, zveřejnila to, co vypadá jako Albayrakovy osobní emaily z let 2000 až 2016. Albayrak ani turecká vláda dosud nepotvrdily pravost uniklých informací.

Možná nejvíce alarmující tvrzení je, že Albayrak mohl mít nepřímé vazby na ropný obchod Islámského státu - obchod, který dlouhou dobu financoval operace teroristické skupiny - prostřednictvím společnosti s názvem Powertrans.

V listopadu 2011 turecká vláda zakázala silniční a železniční přepravu ropy v zemi nebo mimo ni, ale udělila výjimku společnosti Powertrans. Energetická společnost získala monopol na přepravu ropy z iráckého Kurdistánu do Turecka. Turecké sdělovací prostředky varovaly, že v letech 2014 a 2015 společnost Powertrans míchala tuto ropu s ropou patřící IS a pak ji posílala do Turecka, podle listu The Independent však stále chybí pro tato tvrzení konkrétní důkaz.

Albayrak popírá jakoukoli souvislost se společností Powertrans a svým právníkům napsal: „Nikdy jsem s touto společností neměl žádné vazby!" Ale dokumenty zveřejněné serverem WikiLeaks odhalily 32 výměn s klíčovým slovem Powertrans, včetně e-mailových výměn, kde Albayrak řídil nebo psal o mzdách a personálních rozhodnutích v této společnosti.

V prosinci 2015 turecký opoziční politik Eren Erdem obvinil rodinu Erdogana, že má vazby na operace spojené s pašováním ropy IS. Tvrdil, že „existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že Albayrak je spojen s ropnými operacemi teroristů. Erdem se kvůli svým poznámkám musel zpovídat před soudem.

Ve stejnou dobu - uprostřed diplomatického rozkolu mezi Ankarou a Moskvou kvůli tomu, že Turecko sestřelilo na hranici Sýrie v listopadu roku 2015 ruský letoun - se Rusko přidalo k těmto obviněním. Ruský náměstek ministra obrany Antonov přednesl projev, ve kterém obvinil prezidenta Erdogana a jeho rodinu z toho, že je „zapojena do protiprávního podnikání." Energetičtí odborníci ale nepovažovali ruská obvinění za příliš důvěryhodná, vysvětluje Foreign Policy. Šarvátka navíc netrvala dlouho; Putin a Erdogan se brzy usmířili a dokonce rozmrazili společnou dohodu o plynovodu, kterou předtím dočasně pozastavili.

Nejnovější uniklé e-maily také odhalily snahy vlády o zásah proti svobodnému tisku a sociálním médiím. Ve svém vyjádření ke zveřejnění e-mailů server WikiLeaks napsal: „Řada e-mailů ukazuje, že od protestů roce 2013 vládnoucí strana AKP investovala do snahy ovládnout sociální média. Součástí této snahy byl i nábor lidí, kteří měli pracovat na Twitteru a ovlivňovat zprávy - a to i prostřednictvím blokování přístupu k internetu pro ty, kteří v Turecku žijí!. Uprostřed protivládních protestů v roce 2013 turecká vláda vytvořila 6.000 silných osobních účtů na sociálních médiích, které podporovaly linii vládnoucí strany a potlačili kritiky Erdoganovy vlády.

Po neúspěšném pokusu o převrat Erdogan uvěznil nebo vyhodil desítky tisíc vojenských pracovníků a státních úředníků a zničil už tak omezený svobodný tisk v zemi. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange k tomu uvedl: „Vládní úsilí proti převratu překročilo rámec stanoveného účelu ochránit stát před druhým pokusem o převrat. Nyní je primárně využíváno k rozkrádání majetku a odstranění kritiky.“

Turecku patří 151. místo ze 180 zemí na indexu Světové svobody tisku (Reporters Without Borders), umístilo se za zeměmi jako Tádžikistán, Rusko, Pákistán a Zimbabwe. Turecko také předčilo Čínu v počtu zatčených novinářů, jen minulý měsíc uvěznilo 120 novinářů.

Není to poprvé, kdy se server WikiLeaks zaměřil na Turecko. V srpnu zveřejnil e-mailovou databázi strany AKP. Vláda reagovala tím, že zablokovala Turkům přístup na webovou stránku WikiLeaks,

Související

Zatčení Juliana Assangeho

Julian Assange nemá být vydán do USA, rozhodl britský soud

Britský soud dnes rozhodl, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters. Devětačtyřicetiletému Australanovi by v USA hrozil trest až 175 let vězení.

Více souvisejících

Wikileaks Turecko Recep Tayyip Erdogan Julian Assange

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 57 minutami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 3 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

Raketa vystřelená z Pásma Gazy zasáhla izraelský Aškelon

Tři osoby utrpěly zranění v noci na neděli při raketovém útoku z Pásma Gazy na město Aškelon na jihu Izraele. Terčem útoku byl v sobotu také hraniční přechod Kerem Šalom, informuje TASR podle agentury DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy