Oni mají dolary, my máme Boha, hřímá Erdogan. Jenže ten má menší hodnotu než dolar, ironicky komentují jeho slova Turci

Ankara - Turecko se nachází v svízelné ekonomické situaci. Lira silně padá a turecké odpovědné orgány v čele s prezidentem Erdoganem zatím nepřišli s vhodným opatřením. Namísto toho Erdogan obviňuje USA z toho, že se cíleně snaží zničit Turecko a přišel s odvetnými protisankcemi na vybrané americké zboží. Kdo je však skutečně odpovědný za tureckou krizi? Na to se server Middle East Eye zeptal tureckých občanů.

Nedávné důležité turecké události – především referendum o posílení pravomocí prezidentského úřadu a parlamentní a prezidentské volby – ukázaly, že turecká společnost je v politických otázkách výrazně rozdělena a že posun směrem k prezidentskému systému byl stejnou měrou vnímán s bujarým nadšením jako s ostrým nesouhlasem. Odpověď na otázku, kdo je odpovědný za současnou měnovou krizi se tak výrazně liší podle toho, zda-li tázaný patří do tábora Erdoganových příznivců či odpůrců.

Např. podle Haruna Arslana, člen ochranky v jednom obchodním domě, se USA nemůžou smířit s tím, že prezident Erdogan je „velmi silný“ a chtějí ho vidět se klanět. Taxikář Tolga Aslan si myslí, že pokud Erdogan vytrvá ve svém vzorném postoji, pak USA od svého plánu na destabilizaci země. I on si myslí, že Spojeným státům vadí Erdoganova suverenita.

Tyto názory reflektují oficiální, Erdoganem prosazovanou linii. Na stránkách provládního deníku Daily Sabah obviňuje Muhittin Ataman, profesor mezinárodních vztahů na Yildirim Beyazit University, Trumpa z toho, že se snaží řešit své vnitřní problémy ekonomickými útoky na Turecko. Podle Atamana Trumpovo rozhodnutí zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku je podmíněné jeho snahou si získat přízeň u dvou nejmocnějších skupin v americké politice – křesťanských, především evangelických konzervativců a prožidovské lobby.

Trump svůj krok odůvodňuje jako reakci na věznění evangelického pastora Adrewa Brunnona, kterého Ankara nechce vydat s tím, že se má jednat o údajného teroristu. Americký prezident má obecně velmi vysokou podporu mezi křesťanskými konzervativci a proizraelskými kruhy ve Washingtonu – přičemž v mnoha případech se jedná o ty samé postavy. Ačkoliv Atamanově podezření lze přiznat v tomto ohledu jistou faktickou relevanci, jeho obvinění reflektuje především turecké, politické představy. Jako všude na Blízkém východě, i zde jsou oblíbené konspirační teorie o mocných židovsko-křesťanských skupinách řídících americkou – a izraelskou - politiku, jejichž cílem je zničení islámu a suverenity blízkovýchodních států.

Viník? Erdogan

Zatímco Erdoganovi příznivci a apologeti vidí viníka měnové krize v USA, případně v Izraeli, jeho odpůrci z ní obviňují samotného Erdogana.  Majitel restaurace Deniz Bulut je přesvědčen, že za pád liry může prezident, „protože moc mluví“ a znervózňuje tak světové trhy. Podle Buluta to Erdogan činí za jakýmsi „účelem“, co tím účelem je, ale neví.

Grafický návrhář Bahadir Erik si myslí, že příčinou nervozity zahraničních investorů je nynější politický systém Turecka, ve kterém je Erdogan takřka neomezeným vládcem a kterému chybí kvalifikovaní lidé na těch správných pozicí. Erik odkazoval na tureckého ministra financí, Berata Albayraka, který je Erdoganovým zetěm.

Podle britského deníku The Independent je skutečně velkým problémem turecké ekonomiky Erdoganova absolutistická vláda. Zatímco před referendem a volbami měl ve vládě lidi, kteří se vyznačovali kvalifikací a kteří jej mohli „krotit“ v určitých krocích a poskytovat mu kvalifikovanou oponenturu, nyní se nechal obklopit pouze lidmi, kteří mu odsouhlasí každé jeho přání, ačkoliv z ekonomického hlediska je kontraproduktivní. Takovým nesmyslným požadavkem je podle serveru Business Insider jeho trvání na škodlivosti zvýšení úrokových sazeb. Business Insider zastává stejný názor jako řada západních investorů a bank, podle kterých by zvýšení úrokových sazeb je jediným způsobem, jak zvrátit nepříznivý vývoj turecké měny a stlačit inflaci. V jiných zemích by už takto postupovala nezávislá národní banka, v Turecku ji však nepřímo ovládá Erdogan a takové jednání nedovolí.  

Erdoganovy prozatímní kroky řešení krize nevzbuzují zatím příliš optimismu. Jeho doporučení, aby Turci vytáhli „zpod polštářů“ své dolary a eura a začali za ně nakupovat liry vzbudilo na sociálních sítí velké pozdvižení. Na Twitteru se začali množit příspěvky, které ironicky dávaly do souvislosti Erdoganovu výzvu s jeho prohlášením, že „ jestliže oni mají své dolary, my mámená lid, našeho Boha“. „Ale náš Bůh ztrácí hodnotu oproti dolaru,“ komentoval Erdoganova slova jeden Turek, zatímco jiný na Twitteru představil novou budoucnost turecké ekonomiky: „Pokladník: Jak budete platit? Já: Bohem?“    

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Ekonomická krize Ekonomika americký dolar

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy