Muslimové v Kongresu chystají islamizaci USA, tvrdí saúdská média. Co je v pozadí jejich útoků na muslimské kongresmanky?

V nedávných volbách do amerického Kongresu kandidoval nebývale velký počet muslimů, zvláště pak muslimských žen. Jejich kandidatura neušla pozornosti pravicových konzervativních médií a komentátorů, kteří jejich aktivitu interpretovaly jako pokus muslimů o ovládnutí USA. Jak upozorňuje magazín Foreign Policy, tyto domněnky se ozývaly i z kuriózního směru, od Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů (UAE).

Volby do Kongresu v USA, které proběhly tento listopad, lze považovat za skutečně revoluční. Ilhan Omarová a Rashida Tlaibová, kandidátky za Demokratickou stranu, byly prvními muslimskými ženami, které usedly v Sněmovně reprezentantů. Demokraté to oslavovaly jako vítězství multikulturalismu, zatímco v republikánských kruzích se ještě posílilo přesvědčení, že jejich vítězství je znakem plíživé islamizace Ameriky.

Republikány v jejich přesvědčení podporují poněkud překvapiví aktéři – arabská média. Na Saúdskou Arábií financovaném zpravodajské televizní stanici Al-Arabíja se tento měsíc objevil článek osočující muslimské kongresmany, že jsou součástí skryté aliance mezi Demokraty a Muslimským bratrstvem. Článek osočoval Demokraty, že kvůli své snaze svrhnout prezidenta Donalda Trumpa jsou ochotni se spolčit i islamistickými skupinami usilujícími o ustanovení chalífátu v USA.

Komentátoři a média napojení na ropné monarchie v Perském zálivu, především pak na Saúdskou Arábii, vyčítají Demokratům, že usilují o podkopání Trumpových tvrdých pozic vůči Íránu a jeho „úspěšnou kampaň proti islamistům“, míněno proti Muslimskému bratrstvu. To je považované v Saúdské Arábie a UAE za teroristickou organizaci. UAE kvůli jejímu údajnému napojení na Muslimské bratrstvo považuje za teroristickou organizaci i neziskovou organizaci na podporu práv muslimů Council on American-Islamic Relations (CAIR). Oslava CAIR nad zvolením muslimských kandidátek do Kongresu je podle akademičky z UAE, dr. Najat al-Saeedové, důkazem jejich napojení na Muslimské bratrstvo.

Proč jsou napadány muslimské kongresmany ze strany Saúdské Arábie?

Podle Foreign Policy autoritářské režimy Perského zálivu kritizují Omarovou a Tlaibovou ze toho důvodu, že tyto ženy reprezentují možnost spojení demokracie a islámu. Saúdská Arábie se dlouhodobě pokouší přesvědčit svět, že jediná možnost vlády na Blízkém východě je její forma autoritářského státu, jinak v zemích nastane chaos. Ačkoliv příležitostně podporuje různé rebelské, sunnitské fundamentalistické skupiny v zemích, kde je to v jejím zájmu, např. v Sýrii, Saúdská Arábie se snaží vystupovat jako hráz proti vlně islamistických revolucionářů.

Saúdská Arábie právě z důvodu údajné podpory terorismu provedla blokádu Kataru. Ropné monarchii je trnem v oku Katarem financovaná a v arabském světě hojně sledovaná Al-Džazíra, známá svou ostrou kritikou autoritářských režimů v Perském zálivu. Al-Džazíra velmi podporovala sérii revolucí na Blízkém východě, známou jako Arabské jaro, která vyděsila vedení Saúdskou Arábii.

Právě Arabské jaro změnilo postoj Saúdské Arábie k Muslimskému bratrstvu. Do té doby mělo hnutí v zemi dveře otevřené. Jeho napojení na masové protesty však donutilo vůdce Saúdské Arábii k změně názoru. Ropné království se přidalo na stranu nového vojenské egyptského vedení, které svrhlo na Muslimské bratrstvo napojeného prezidenta Muhammada Mursího, čímž byly symbolicky i prakticky ukončeny politické aspirace revolucionářských islamistů. Saúdská Arábie spolu s Egyptem začala považovat Muslimské bratrstvo za persona non grata.

Nástupem korunního prince Muhameda bin Salmána (MBS) k moci tato negativní politika Saúdské Arábie vůči Muslimskému bratrstvu ještě zesílila. MBS se pokouší profilovat jako reformátor a odpůrce islámskému terorismu. Muslimské bratrstvo pro něj představuje ideální a jasně srozumitelný symbol islamistického myšlení, vůči kterému se může velmi snadno vymezit a získat tak sympatie od americké administrativy, která dlouhodobě vystupuje proti Muslimskému bratrstvu. Jako v Saúdské Arábii, i v USA nástup nového vedení – tj. Trumpovy administrativy – ještě posílil hlubokou nedůvěru Washingtonu vůči Muslimskému bratrstvu.

MBS a Trump jsou nyní v pevném spojeneckém svazku. Trump stále trvá na tom, že MBS nemá nic společného s vraždou saúdského opozičního novináře Džamála Chášakdžího neměl nic společného, navzdory pochybám mnoha amerických senátorů napříč politickým spektrem. MBS má tedy všechny důvody, aby se Trump udržel v úřadu a aby opozice proti němu byla co nejslabší – včetně té muslimské.             

Související

Více souvisejících

Muslimové Saúdská Arábie Muslimské bratrstvo Rashida Tlaibová USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy