Proslulá tradice Bacha posh: Život dívek v Afghánistánu je velmi krutý

Afghánistán, který má nechvalnou pověst jedné z nejhorších zemí pro život žen, je mimo jiné také proslulý tradicí tzv. "bacha poch", dívek, které jsou až do puberty vychovávané, jako by byly chlapci.

Při pohledu na šestiletou Mehran hrající ve škole, v Kábulu, fotbal by si každý mohl na první pohled myslet, že být v Afghánistánu něžného pohlaví nemusí nutně být takové zlo, jak se často uvádí. Ostatně by ani nebyl problém splést si jí s běžným s afgánským chlapcem, který si bezstarostně kope do míče, a který se na rozdíl od dívek vychovávaných v duchu ortodoxního islámu nestará o to, že nemá schované vlasy.  Jedná se o typickou představitelku bacha posh, což jsou dívky vychovávané, jako chlapci.

V Afghánistánu, který OSN vyhodnocuje, jako zemi s nejhoršími životními podmínkami pro druhé pohlaví, kdy věk dožití žen činí pouhých 44 let, není zklamání z narození dcery ničím výjimečným. Bacha posh pak představují skupinu dívek, které mají v konzervativní afghánské společnosti stejná privilegia, jako muži a chlapci. Mehranina matka při prvním setkání s redaktorkou britského deníku The Guardin Jenny Nordbergovou uvedla, že se o její rodině šíří různé "klepy".

Poté, co přivedla na svět čtyři dcery, učinila radikální rozhodnutí, a rozhodla se tu nejmladší ostříhat nakrátko a dát jí mužské jméno. Následně jí oblékla do kalhot a košile a nejbližšímu okolí představila jako syna. Svým způsobem je to stejné, jako v pohádkovém seriálu O ztracené lásce, kdy rodiče udělají z dívky chlapce Honzu. Zahraniční experti zpočátku existenci bacha posh zpochybňovali, protože se jim nechtělo uvěřit, že by v tradiční afghánské společnosti, založené na té nejpřísnější genderové segregaci, mohlo vůbec něco takového přicházet v úvahu.

Následně se ale ukázalo, že opak je pravdou. Vychovávat dcery jako syny je navíc dávnou tradicí z dob starověku, kdy do země ještě nedorazil islám. Vzhledem k tomu, že se ale nejedná o nic, s čím by se rodiny těchto falešných chlapců chlubily, je velmi obtížné dopátrat se k přesnému počtu bacha posh, protože platí takzvané nepsané pravidlo "don't ask, don't tell". Teprve až během pětiletého výzkumu se Nordbergové podařilo od afgánských žen a dívek zjistit, že skutečně mnohé z nich vyrůstaly, a byly vychovávány jako chlapci. 

Děti, o nichž by se dalo mluvit jako o zástupcích takzvaného třetího pohlaví, se objevují napříč všemi kulturami a etnickými skupinami. Afghánští učitelé, lékaři a ženy ve středním věku sami přiznávají, že se alespoň nějaké bacha posh vyskytují v téměř každé škole a rodině, protože ve většině částí země mají přístup ke vzdělání pouze chlapci. Právo na vzdělání dívkám a ženám značně omezil Tálibán, který v letech 1996-2001 ovládal většinu afghánského území.

Důvod, proč se afghánští rodiče často uchylují k tomu, že ze svých dcer dělají syny nespočívá v tom, že by jim chtěli zajistit svobodnější a bezstarostnější dětství. Je založen na čistém pragmatismu. Podobně, jako si i u nás v dřívějších dobách lidé pořizovali více dětí, aby pracovaly na polích, tak i v Afghánistánu vidí rodiče v dívkách vychovávaných jako chlapci náhradu za chybějícího mužského potomka v rodině.

Jedná se ale pouze o dočasný stav. S nástupem puberty jsou bacha posh postupně připravovány na přechod k tradiční ženské roli, jejíž neoddělitelnou součástí je i uzavření sňatku a založení rodiny. Opakem bacha posh jsou pak bacha bazi, což jsou zase chlapci v "dívčí" roli, kteří slouží, jako sexuální otroci pro muže, kteří nemají přístup k ženám. Taktéž nahrazují chybějící prvek. Zatímco bacha posh vychovávají rodiče, bacha bazi oběťmi únosu.

Související

Více souvisejících

Afghanistán islám třetí pohlaví transgender

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 3 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 5 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 6 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy