USA financují teroristy? Saúdská Arábie dodává americké vojenské vybavení Al-Káidě, odhaluje CNN

Saúdská Arábie vede v Jemenu krvavou válku proti šiítským rebelům z kmene Hútiů. Mezi její nejvýznamnější vojenské spojence patří USA, které ji dodávají vojenské vybavení. Stanice CNN ve své reportáži tvrdí, že toto vybavení následně končí v rukách Saúdskou Arábií podporovaných radikálních sunnitských skupin včetně Al-Káidy.

Podle CNN Saúdská Arábie a její hlavní spojenec ve válce, Spojené arabské emiráty (SAE), využívají Američany vyrobeného vojenského vybavení  jako „měny“ k získání loajality a posílení vybraných vojenských skupin či kmenů působících v Jemenu a k ovlivnění komplexní politické krajiny země.

Předání v USA vyrobených zbraň přitom je v rozporu s dohodou mezi USA a Saúdskou Arábií, která zakazuje jejich předání třetí straně. Americké ministerstvo obrany uvedlo, že celou záležitost už náležitě zkoumá.

CNN upozorňuje, že pro USA se jedná o znepokojivou záležitost i z toho důvodu, že vojenské vybavení příležitostně končí v rukou šiítských rebelů a tedy i v rukou Íránu, který je jejich hlavním podporovatelem a vojenským spojencem. Írán, považovaný současnou Trumpovou administrativou za klíčového protivníka USA na Blízkém východě, díky tomu může získat jedinečný vhled do tajemství amerického zbrojního průmyslu a využít to k výrobě vlastních efektivnějších zbraní, poukazuje CNN.

USA vyráběné vojenské vybavení má končit v rukou al-Káidy na Arabském poloostrově (al Qaeda in the Arabian Peninsula - - AQAP), považované USA za nejnebezpečnější odnož nechvalně proslulé teroristické organizace. AQAP bojuje na straně prosaúdských, sunnitských milicích, které jej mají k dispozici.

Jednou z takových milicí je např. brigáda Abu Abbáse, která má k dispozici vojenská vozidla americké společnosti Oshkosh Corporation. Abu Abbás byl přitom v roce 2017 prohlášen USA za teroristu, skupina však je začleněna do 35 brigády jemenské armády podporované Saúdskou Arábií.

Podobně ultrakonzervativní, sunnitská vojenská skupina Alwiyat al Amalqa (Brigáda obrů) má k dispozici vojenská vozidla vyráběné americkou společností Navistar. Vyšší představitel SAE sdělil CNN, že brigáda je součástí jemenských sil, které jsou pod přímým dohledem SAE. Vojenské vybavení je „ v kolektivním držení koalice“, tedy nedochází k žádnému porušování úmluvy Saúdské Arábie a SAE s USA o armádním prodejem.

Příjemci amerických zbraní jsou právně povinni dodržovat požadavky na konečné použití, které zakazují převedení jakéhokoli vybavení třetí straně bez předchozího souhlasu vlády USA. Podle amerického ministerstva obrany nebylo Saúdské Arábii ani SAE takové povolení uděleno.

Angažmá Saúdské Arábie a SAE v „největší humanitární katastrofě dneška“, jak je válka v Jemenu označována, je dlouhodobě kritizováno ze strany amerických zákonodárců napříč politickým spektrem. Požadavek na zamezení dodávek zbraní Saúdské Arábii začal zaznívat zvláště silně po vraždě saúdského protirežimního novináře Džamála Chášukdžího. Spekuluje se, že k vraždě dalo podnět nejvyšší saúdské velení v čele s saúdským ministrem obrany a korunním princem Muhammadem bin Salmánem (MBS), který je považován za neoficiálního vládce ropného království a hlavního tvůrce saúdské vojenské kampaně v Jemenu.

Saúdská Arábie má však zastání u amerického prezidenta Donalda Trumpa, který považuje vojenské obchody mezi oběma zeměmi za zásadní pro americkou ekonomiku a zdráhá se od nich jakkoliv odstoupit. Nicméně, Trumpova administrativa v listopadu 2018 ukončila tankovou podporu koaličního letectva vedeného Saúdskou Arábií.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Jemen spojené arabské emiráty Al-Káida USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy