Syrská válka připravila o končetiny 86 tisíc lidí, protézy začali vyrábět uprchlíci

Na klinice v tureckém pohraničním městě Reyhanli v minulých pěti letech poskytli zadarmo 6500 protéz lidem zraněným v syrské válce. Podle odhadů je v Sýrii v důsledku bojů 86.000 lidí s amputovanými končetinami. Nejobyčejnější protéza přijde na 500 dolarů (11.300 korun), napsal časopis Paris Match.

Jedenáctiletý Ahmad napolo leží na zemi a hází kamínky na psa za mříží. Nedaří se, ale chlapec se baví. Pak se posadí, aby si ulevil. Místo nohou má protézy a právě je na pravidelné rehabilitační procházce před klinikou. Škádlení psa byla jenom malá přestávka, hoch se znovu chápe svých berlí a spolu s průvodcem se vydá na svou klopýtavou pouť. Pak zamíří zpět do centra, kde mu protézy naposledy přizpůsobí.

Protézy vyrábí syrské centrum pro umělé končetiny, které před pěti lety založili v Reyhanli syrští uprchlíci. Oficiální údaj o amputovaných Syřanech neexistuje. Podle Světové zdravotnické organizace jich stále přibývá, UNICEF odhaduje, že amputovaných je 86.000. To, že centrum vzniklo v Reyhanli, není náhoda. Patří do provincie Hatay, kde žije půl milionu syrských uprchlíků, tamní obchody jsou označeny jak tureckými, tak arabskými nápisy. K centru patří mobilní klinika, která působí v syrském Idlibu.

Ve středisku nejprve pracovali jen dobrovolníci, díky pomoci nevládních organizací a Evropské unie se situace změnila. Nejlevnější protéza stojí 500 dolarů, ta nejdokonalejší čtyřnásobek. Pro uprchlíka nedostupná suma. Zde v centru stačí, když dotyčný ukáže doporučení z turecké nemocnice. Centrum poskytlo za pět let 6500 protéz, letos už 500. Čekací doba je několik měsíců. Každé ráno se opakuje totéž - dodávka k vchodu dopraví skupinu lidí, kteří zamíří dovnitř. Někteří na vozíčcích, jiní jak se dá. Všichni s amputovanou končetinou.

Na klinice pracuje 30 lidí - terapeuti i technici. Téměř všichni jsou Syřané, někteří bývalí pacienti kliniky. Ti se poznají podle chůze, někteří zvednou nohavici, aby bylo vidět umělou končetinu. Nejde o žádné amatéry. "Vyškolili nás specialisté z Indie a Filipín, máme kontakty s univerzitou v Ankaře," říká technik Sámi Masrí, který je v Reyhanli od roku 2013.

Dříve pracoval jako řidič v Homsu, do Turecka odešel před šesti lety a od té doby doma nebyl. Od otevření centra prošel šesti školeními a ovládá techniku protéz od oblasti nad kolenem, pod ním i pod loktem. Mnoho času tráví v dílně, kde se protézy vyrábějí, ale podle něj je rehabilitace důležitější než sama protéza. Pacient nesmí padat.

U dvou tyčí je fronta, lidé čekají na svou příležitost pocvičit se v chůzi s oporou. Jejich upocené tváře a pevně zaťaté ruce svědčí o tom, kolik sil je to stojí. Ostych musí stranou, musejí sundat kalhoty, aby bylo na protézy vidět. Tady se přeměřuje, povzbuzuje, chválí. Každý centimetr vpřed je úspěch. Své protézy tu zkouší také Ahmad z Halabu (Aleppa). "Zpočátku to bylo velmi těžké, plakal a ukrýval se, nechtěl nikoho vidět," říká Hamdah Bakríová, která syna sleduje. O nohy přišel v mešitě v Halabu při raketovém útoku. Jeho bratr a tři bratranci útok nepřežili.

"Byl to obtížný případ. Nejen proto, že je to dítě, ale kvůli složitým amputacím - jedna u kolene, druhá na stehně. Museli jsme vyvinout novou techniku, hydraulické koleno. Protože roste, musíme protézy po šesti měsících měnit," vysvětluje technik z Damašku Sálih.

Válka zásadním způsobem změnila praxi. "Dříve se amputovali diabetici nebo oběti nehod. Uměli jsme operovat, byli tu dobří chirurgové. Teď se amputuje zcela jinak. Zbraně způsobují jiný typ zranění," říká kineziterapeutka Sahmí Sadílová. Nevládní organizace obviňují syrskou vládu z používání kazetových bomb, které mezinárodní zákony zakazují. Za letu z nich vypadnou stovky menších bomb, které nemusí explodovat hned. Civilisty ohrožují podobně jako miny. "Zranění, která lidem způsobí bombardování, jsou rozsáhlá, těžko se ošetřují. Zlomeniny, popáleniny, různé potíže," doplňuje Sadílové kolega Charly Pierluigi.

Centrum se musí vyrovnat nejen s novými typy zranění, ale často také s důsledky spěšné práce chirurgů. "Pokud nebyl zákrok kvalitní, posílají se pacienti zpět do nemocnic, kde byli operováni, aby to tam opravili a aby byla končetina připravena na protézu," vysvětluje Sadílová. Je to případ až poloviny pacientů.

Vedení centra říká, že lidé se přijímají na základě doporučení z nemocnic. O to, zda mezi nimi jsou i ti, kdo bojovali, se nikdo nestará. "O to, co dělali předtím nebo co chtějí dělat v budoucnu, nejde. Pro nás je důležité jim pomoci," říká Mustafá Muhammad, který zajišťuje kontakty centra s okolním světem. Turecká vláda do centra posílá každý měsíc pracovníka ministerstva zdravotnictví, který ověřuje totožnost pacientů.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie invalidé protézy

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

NATO míří k tomu, aby překročilo červené čáry na Ukrajině, varuje Maďarsko

Severoatlantická aliance intenzivnějším financováním války na Ukrajině činí mílové kroky směrem k tomu, aby překročila dříve stanovené červené čáry. Podle agentury MTI to prohlásil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy