Proč je pro pákistánské ženy tak obtížné se rozvést? Na vině je opatření z dob britské nadvlády

Pro ženy v muslimských zemích bývá těžké odhodlat se a zahájit rozvodové řízení kvůli kulturním předsudkům, které jsou s ním spojeny. Týká se to i Pákistánu. Ženy zde čelí specifické překážce. Právní opatření zavedené britskou koloniální správou jim komplikuje rozvodové řízení a naopak zvýhodňuje jejich manžele, informuje stanice Al-Džazíra.

Amber po šesti týdnech, co jí její manžel zapudil, požádala o rozvod. Na první ze tří rozvodových řízení se její manžel nedostavil. Namísto toho se pokusil jí donutit k návratu prostřednictvím právního opatření známého jako restituce manželských práv (restitution of conjugal rights - RCR).

Amber byla zděšená. „Proč by chtěl po soudu, aby mě přinutit vrátit se domů k němu, když mě sám vykopl?“ sdělila 26letá žena Al-Džazíře.

Amber není jediná pákistánská žena, která se musela potýkat s RCR. Ačkoliv se na toto opatření mohou odkázat muži a ženy, většinově jej využívají muži. „V 80% případů je RCR metoda na získání žen zpět,“ tvrdí Hadija Azizová, občanská právnička.

„ Ze 100 případů rozvodu, kterými jsem se zabýval v mé kariéře, byla restituce podána 30krát a pouze dva stěžovatelé byli ženy,“ tvrdí Chaudhry Muhammad Umar, advokát specializující se na rodinné právo. Podle Azizové jsou rozvodová řízení zahájená muži tak rychlá, že ženy vůbec nestihnout si podat RCR. Jejich rozvodová řízení se naopak táhnou měsíce a roky.

Právě to se stalo se Laaleen Sukherové. Po 18 měsících táhlého soudního řízení, které se vůbec neposunovalo, odvolala svoji žádost. Podle Suhkerové jí její manžel vyhrožoval, že podá RCR.

Právníci uznávají, že RCR je zastaralý zákon. Neexistuje žádná ústavní definice manželských práv manžela a jeho aplikování by vyžadovalo neustálý dohled.

Přesto o RCR pákistánští muži stále žádají. Podle Umara je to ze tří důvodů: 1) aby ukázali soudu, že nikdy rozvod nechtěli a nemuseli platit drahé výživné 2) aby vyvinuli právní tlak na ženu a zastrašili ji, 3) aby jí přidali další finanční zátěž k výdajům spojených s rozvodovým řízením.

V jednom obzvláště případě muž zneužil RCR obzvláště znepokojivým způsobem. 13letá pákistánská dívka v 2000 byla znásilněna. Jeden z obviněných si podal RCR s tím, že byli oddáni a tedy, že útok nelze považovat za zneužití či znásilnění. Soud jeho námitce vyhověl a dívka s ním musela žít. V roce 2004 se s ní rozvedl během soudního řízení ohledně případu znásilnění. V roce 2014 byl na svobodě.

Takovýto případ je sice ojedinělý, podle některých právníků jsou ale i běžné případy RCR diskriminující a poškozující ženy. Už dvakrát se jednalo o jeho zrušení, zatím bez úspěchu. Jeho zastánci tvrdí, že poskytuje příležitost ke smíření mezi oběma stranami.

RCR je dědictvím britských koloniálních zákonů. Britové jeho prostřednictvím se pokoušeli donutit muže, kteří se usadili s jinou ženou, aby se vrátili k jejich právoplatné manželce. Nyní však je zákon využíván proti ženám.

V Pákistánu, kde stále vládne konzervativní muslimské myšlení, je pro ženy obecně těžké zažádat o rozvod. Je to vnímáno jako kulturní tabu. Na rozvádějící ženy je pohlíženo jako na ty, které neplní svoji tradiční ženskou úlohu. Muslimské právo činí pro muže rozvod snadnější, požaduje však po něm poměrně značnou finanční kompenzaci ženě. Pokud rozvod iniciuje žena, musí manželovi vrátit svou část věna. Pákistánské soudy však v některých případech jsou proti této praxi, např. pokud muž ženu bil.

Související

Více souvisejících

Pákistán islám rozvody Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy