V Jemenu se prudce šíří cholera, nakaženi jsou i lékaři

V Jemenu, který čelí pět let občanské válce, přibývá pacientů nakažených cholerou. Podle OSN se zdravotníci obávají, že se zopakuje epidemie z roku 2017, kdy se nakazil milion lidí. Jemenská zdravotnická zařízení jsou plně vytížená, v březnu se ve srovnání s předchozími měsíci počet nakažených zdvojnásobil.

Nemocnice As-Sabín v Saná má všechna lůžka obsazená, pacienti leží i ve stanech na dvoře, napsala agentura AP. Někteří čekají na ošetření na kartonech rozprostřených pod stromy a sáčky s infúzemi jsou zavěšeny na větvích.

About The Yemeni Cholera Medic Who Died Of the Disease: No Other Case Has Died Ever Sincehttps://t.co/7ojFDkzJZV …#4YearsOfWarOnYemen #yemenwar #yemen #cholera #YemenCantWait #Yemenis pic.twitter.com/Alft5xvqG6

— Al-Ahed (@AlahednewsEn) 5. dubna 2019

"Neustále přijímáme nové případy, někdy tři čtyři za minutu. Přicházejí lidé z celé země," řekl doktor Ismáíl Mansúrí. On i několik jeho kolegů se cholerou také nakazili, jeden z nich zemřel.

Jemen má za sebou od roku 2016 dvě epidemie cholery. Nakazilo se 1,4 milionu lidí a zemřelo 3000 pacientů. Horší byla epidemie z roku 2017, která se považuje za největší ze světového pohledu. Šíření nemoci se zcela nezastavilo, ale zpomalilo se koncem loňska.

Letos v březnu zaznamenali přes 76.000 nových pacientů a 195 úmrtí, zatímco v únoru bylo 32.00 nových nemocných. Od začátku roku na choleru v Jemenu zemřelo 300 lidí, což je vývoj, který odpovídá situaci ze začátku roku 2017.

Cholera se šíří hlavně vodou a jídlem, které přišlo do styku s výkaly nemocných. Při včasném nasazení léčby život není ohrožen, v opačném případě umírá člověk na dehydrataci, zvracení a průjem.

Související

Více souvisejících

Jemen cholera Ebola

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy