Rozpad Jemenu? Davy lidí podpořily separatisty, země se zmítá v druhé občanské válce

V jihojemenském Adenu se dnes sešlo několik desítek tisíc Jemenců na podporu separatistických jednotek, které minulý víkend převzaly kontrolu nad přístavem i tamním sídlem jemenské vlády. Jde o vnitrojemenský konflikt mezi mezinárodně uznávanou centrální vládou a separatisty, kteří si přejí oddělení jižního Jemenu od zbytku státu.

Země je ale kromě toho od roku 2014 dějištěm bojů s menšinovými šíity, kteří ovládají město Saná a další části země.

Obě strany se přitom opírají o zahraniční spojence - za šíity stojí Írán, za vládou, která byla nucena uchýlit se právě do Adenu, vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, do níž patří také Spojené arabské emiráty (SAE).

Jenže rozdílné pohledy těchto dvou arabských zemí na budoucnost Jemenu nyní obnovily obavy o rozdělení země. Zatímco Rijád podporuje jemenskou vládu, SAE naopak separatisty, čímž se protišíitská koalice drolí a komplikují se snahy OSN boje ukončit, napsala agentura Reuters.

Our people can finally breath! This is the outpouring of civilians from across the South to #Aden. These voices will no longer be kept quiet or suppressed. My job and all in the STC is to serve the will and demands of our people. pic.twitter.com/PiXLgexzZ9

— أحمد عمر بن فريد (@AhmedBinFareed1) August 15, 2019

Separatisté v neděli bez boje ovládli sídlo vlády v Adenu, které bylo až na ostrahu prázdné - prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí je stále v exilu v Saúdské Arábii.

Účastníci dnešního shromáždění v Adenu požadovali uznání nároků Jihojemenců na vlastní vládu se sídlem v Adenu. Mnozí do přístavu dorazili z jiných jižních provincií a nesli vlajky Jižního Jemenu.

Jemen byl sjednocen v roce 1990, do té doby byly jeho severní a jižní část oddělenými státy. Jeden z účastníků dnešní akce si s sebou přinesl osobní dokumenty vydané v někdejším Jižním Jemenu.

K akci bylo vydáno prohlášení, v němž se požaduje, aby "světové společenství a arabská koalice vedená Saúdskou Arábií a SAE uznaly jihojemenský národ jako klíčového partnera v boji, který má zastavit šíření perského vlivu v oblasti", což je poukaz na íránskou podporu šíitů.

Hádího vláda je v prohlášení kritizována za špatné vedení a označena za "gilotinu Jemenců".

Za víkendovým převzetím Adenu je takzvaná Jižní přechodná rada (STC), která obvinila Hádího domácí spojence ze strany al-Islá z podpory šíitů a z podílu na jejich útoku na jihojemenské jednotky podporované SAE.

Podle Reuters se tyto oddíly už z prezidentského paláce stáhly, ale stále jsou ve vojenských objektech. Mluvčí STC řekl, že na místě zůstanou, dokud nebudou lidé z al-Islá a představitelé jemenského severu odvoláni z vysokých funkcí na jihu.

Hádího vláda označila počínání STC za puč. Rijád chce svolat summit, který bude situaci řešit, avšak Hádího vláda se jej nehodlá zúčastnit, dokud STC nestáhne své lidi z Adenu. Požádala také SAE, aby přestaly tyto jednotky podporovat.

Související

Více souvisejících

Jemen Mansúr Hádí (prezident Jemenu) Saúdská Arábie Saudi Arabia Army

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy