Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné raketový útoky na americké vojenské základny v Iráku cílil na objekty využívané Íránem podporovanými milicemi. Situaci rozebrala v komentáři pro server National Interest bezpečnostní analytička Maya Carlinová působící v think tanku Center for Security Policy.

Útoky na Američany se stupňují

Během první vojenské akce, kterou podnikl americký prezident Joe Biden, vypálily dva letouny F-15E sedm střel na příhraniční stanoviště a zničila budovy užívané prominentními, Íránem podporovanými ši'ítskými milicemi Kata'ib Hizballáh a Kata'ib Sajjíd Šuhadá, nastiňuje analytička. Odkazuje na prohlášení mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho, že rozhodnutí udeřit bylo učiněno v reakci na nedávné útoky na americké a koaliční síly v Iráku.

Uvedené milice působící také v Iráku jsou podle autorky komentáře íránské nástroje, které v posledních letech konstantně útočí na americké vojáky a vojenská a diplomatická sídla v bagdádské "zelené zóně", přičemž své útoky podstatně vystupňovaly po atentátu na velitele íránských revolučních gard, generála Kásima Sulejmáního v lednu 2020.

Jen v letošním únoru došlo v Iráku ke třem útokům na Američany, které lze přičíst zmíněným proíránským silám, poukazuje Carlinová. Doplňuje, že 16. února zabila raketa vypálená nedaleko Arbílu jednoho civilního amerického pracovníka a zranila pět dalších a jen o týden později přistály tři rakety nedaleko americké ambasády v Bagdádu, kterou lehce poškodily.

"Ačkoliv Bidenovo rozhodnutí zaútočit na íránské spojence v Sýrii bylo kritizováno některými demokratickými i republikánskými zákonodárci, prezident stojí pevně na své pozici, že nálety byly v souladu s americkým právem na sebeobranu," pokračuje analytička. Dodává, že šéf Bílého domu následně varoval Teherán, aby postupoval opatrně, a tamnímu režimu vzkázal, že nemůže jednat "beztrestně".

Carlinová ze syrské operace vyvozuje, že Biden je ochoten použít sílu při obraně amerických životů. Operaci přesto hodnotí jako jistou anomálii vzhledem k tomu, co víme o přístupu nového prezidenta vůči Íránu.

Končí smířlivý přístup?

Pro Bidena zůstává prioritou obnovení smlouvy o íránském jaderném programu z roku 2015, míní analytička. Konstatuje, že Teherán si je toho vědom a téma využívá jako páku na novou americkou administrativu.

Írán od počátku Bidenova prezidentství hrozí, že zastaví inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii, produkuje nebezpečné množství uranových kovů, které lze vojensky využít, a zadržel jihokorejský tanker ve snaze přimět Soul k uvolnění miliard dolarů na zmrazených íránských zahraničních kontech, shrnuje autorka komentáře. Dodává, že krom těchto provokací zaúkoloval Teherán své spojence v regionu, aby prováděli útoky směřující proti americkým zájmům v Iráku, Jemenu a Sýrii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Až do syrské operace z 26. února držela Bidenova administrativa vůči Íránu smířlivý přístup," pokračuje Carlinová. Připomíná, že tři dny před náletem například jihokorejské ministerstvo zahraničí oznámilo, že dosáhlo dohody s Washingtonem na uvolnění miliard dolarů na íránských zmražených účtech, navíc Bidenova administrativa odstranila húsijské povstalecké skupiny v Jemenu ze seznamu zahraničních teroristických skupin, přestože jen dva dny poté musela tyto proíránské síly opět varovat, aby zastavily pokračující teroristické akce proti civilistům.

Bidenovo rozhodnutí zaútočit na íránské spojence v Sýrii považuje analytička za správné, jelikož tato odveta může změnit dojem Teheránu, že nová americká administrativa má vysokou míru tolerance vůči proíránským silám a jejich útokům na americké občany a zájmy. Carlinová nicméně očekává, že Írán bude v následující době prostřednictvím svým milicí v regionu dále testovat Bidenovu odhodlanost.

"Bidenova administrativa by měla minimalizovat další ústupky Íránu a spolupracovat s Izraelem a svými spojenci v Perském zálivu na koordinaci (postupu) a odstrašení jeho (íránských) regionálních ambicí," apeluje závěrem autorka komentáře.      

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Sýrie Irák Joe Biden

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 6 hodinami

před 12 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy