Asad stojí před větším problémem než válka, čelí největší krizi za 9 let

Syrský prezident Bašár Asad čelí největší krizi za devět let války. Důvodem jsou neshody v rodině, hroutící se ekonomika a napětí ve vztahu s klíčovým partnerem Ruskem. Přitom se jeho odpůrci stáhli do posledního koutu v severozápadní Sýrii, nepředstavují hrozbu a není ani žádný jiný uchazeč o prezidentské křeslo v zemi, jíž Asadova rodina vládla 50 let, píše list The Washington Post.

Kritické materiály publikované v ruských médiích poukazují na Asadovu závislost na zahraničních spojencích - Íránu a Rusku. Zhroucené hospodářství uvrhlo Syřany do bídy, jakou v nedávné historii nepoznali. Rusko ani Írán nejsou v situaci, aby Sýrii pomohly miliardovou injekcí. Asad odmítá reformy, jež by otevřely dveře penězům ze Západu a ze zemí Perského zálivu.

Lina Chatíbová z londýnského institutu Chatham House se domnívá, že Asad je nyní velmi zranitelný. "Je závislý na Íránu a Rusku, voličům nemá co nabídnout, svět ho neuznává, nemá vojenskou sílu jako před válkou. Jeho kufřík s nářadím je prázdný, je zranitelnější než dřív," řekla Chatíbová.

Na rodinné problémy ukázal případ Asadova bratrance Rámího Machlúfa, který zveřejnil informaci, že se stát snaží zkonfiskovat mu majetek. Podle státu dluží tento bohatý Syřan na daních 600 milionů dolarů (15 miliard korun) a má je vrátit. Na videu tvrdí, že se nevzdal za války a nevzdá se ani nyní. Asad vyvíjí tlak i na jiné bohaté Syřany, kteří na válce vydělali. Spor s Machlúfem se ale dotýká srdce rodiny. "Je to velmi vážné a liší se to od tlaku na jiné podnikatele," sdělil Ajmán Abdan Núr, který v roce 2008 uprchl a provozuje nyní zpravodajskou síť All4Syria. Machlúf neohrožuje Asada v úřadě, ale jeho rodina patří k významným členům klanu alávitů, k němuž náleží také Asad. Machlúfovy podniky, charity a milice poskytují živobytí tisícům Syřanů. "Pane Rámí, všichni jsme s vámi. Jste otcem chudých a existují zloději, kteří tento národ okradli," uvedl jeden uživatel sociálních sítí.

Novinář Danny Makkí upozornil, že Machlúf prezidenta kritizuje veřejně - "to není neshoda, ale otevřený nesouhlas s prezidentem," řekl Makkí.

Běžní Syřané spor považují za důkaz toho, že se bohatství státu soustředilo v rukou ještě menšího okruhu lidí než dříve, zatímco ostatní jsou ožebračeni. Ceny cukru a chleba se za měsíc zdvojnásobily, Syřanům hrozí hlad. Propad syrské libry urychluje dramatický pád měny v Libanonu.

Velký problém je ekonomika zdevastovaná válkou a sankce USA a Evropské unie, jež mají Asada donutit ke kompromisu s opozicí. V červnu začnou platit americké sankce, které umožní trestat kohokoli za pomoc Damašku.

Ke kritikům se kromě Machlúfa připojili i ti, kteří patřili k loajálním. Nejznámější je bývalý voják Bašír Hárún. V boji proti rebelům by zraněn a na facebooku má fotografii, kde mu Asad i jeho žena děkují coby hrdinovi. Hárún se nebál poukázat na to, že vláda snížila příspěvky na terapii raněných veteránů. "Jedná se s námi jako s dostihovými koňmi, kteří se střílejí, když se zraní, protože už nejsou k užitku," sdělil Hárún.

Ke kritice se připojilo i spojenecké Rusko. Objevují se tam články, které režim kritizují za neústupnost a korupci. Bývalý ruský velvyslanec v Sýrii Alexandr Aksenjonok řekl, že Asadova neochota učinit politické ústupky jde proti zájmům Ruska. "Ten režim nechce nebo není schopen utvořit vládní systém, který by omezil korupci a zločin. Rusko je v kompromisech na hraně," řekl.

Analytik Fjodor Lukjanov si myslí, že Rusko politiku v Sýrii nezmění. Intervencí v roce 2015 dosáhlo svých cílů a nevzdá se jich. "Jistěže Asad závisí na podpoře Ruska, ale Rusko je z politického pohledu na něm také závislé. Nemůže si dovolit ho přestat podporovat, aniž by ho to samotné politicky nepoškodilo," řekl.

Profesor orientálních studií Nikolaj Surkov soudí, že Moskvě stále více vadí neochota syrské vlády provést politické změny. Tyto reformy, "které byl rozmělnily Asadovu absolutní moc, jsou základní podmínkou skutečného a trvalého usmíření. I když vláda vojensky zvítězí, dokud se nevyřeší hlavní důvody nespokojenosti, bude hrozit obnova odporu," řekl Surkov.

V provinci Dará, která proti Asadovi vystoupila v roce 2011 jako první, se nyní množí útoky, únosy, vraždy a přepadávání, při nichž zahynuli syrští vojáci. Není jasné, kdo za tím stojí. Provincie Idlib je další příklad - ofenzíva proti rebelům podporovaná Ruskem tam narazila na rozhořčený protiútok turecké armády. Rusko pak vyjednalo příměří s ohledem spíš na zájmy Ankary než Damašku. Nic z toho nepotvrzuje to, co říká Asad, totiž že má po kontrolou většinu území, soudí Makkí. "Toto je nebezpečnější než celá válka. Jestli Asad nenajde řešení, nebude vládnout stabilní Sýrii," řekl.

Související

Více souvisejících

Bašár Asad Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

před 2 hodinami

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

před 4 hodinami

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Policie upřesnila informace o případu v Plzni. Ženu se podařilo zachránit

Policie ještě v úterý upřesnila informaci o násilném trestném činu v centru Plzně. Strážci zákona původně uvedli, že napadená žena nepřežila. Záchranářům se ji ale nakonec podařilo zachránit. Žena byla hospitalizována v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy