Frustorvané Rusko? Expertka naznačila, co se děje na Blízkém východě

NÁZOR – Rusko se v posledních letech snaží udržovat dobré vztahy s Izraelem, připomíná Micky Aharonsonová v komentáři pro server Moscow Times. Expertka na mezinárodní vztahy z Jerusalem Institute for Strategy and Security upozorňuje, že vztah obou zemí je mnohovrstevnatý a citlivý na vývoj na Blízkém východě i jiných regionech.

Přímý dopad na stabilitu regionu

Ve vojenské oblasti, především s ohledem na Sýrii, nadále probíhá mezi armádami Ruska a Izraele koordinace na mnoha úrovních, poukazuje odbornice. Označuje ji za příklad deeskalace s cílem zachovat zájmy obou zemí na pozadí izraelských operací v Sýrii.

Rusko a Izrael mají zájem vyhnout se konfrontaci svých jednotek, a to i na taktické úrovni, kde dochází ke střetům mezi izraelskou a syrskou armádou, uvádí expertka. Dodává, že z izraelské perspektivy má ruská přítomnost v Sýrii za následek, že Izrael se má na koho obrátit, navíc jde o sílu, která může a bude ovlivňovat jakékoliv budoucí urovnání tamního konfliktu.

Z ruského pohledu má Izrael a jeho vojenské akce přímý dopad na stabilitu v regionu a pořádek v Sýrii pod vládou Bašára Asada či jiné vybrané postavy, který se Rusko snaží nastolit, míní Aharonsonová. Doplňuje, že Kreml si zároveň dobře uvědomuje izraelskou schopnost narušovat ruské plány v Sýrii, například skrze demonstrovanou schopnost a ochotu bránit vojenskému zakořenění Íránu v regionu.

Rusko a Izrael zatím nenaplnily vzájemná očekávání, deklaruje expertka. Domnívá se, že Izrael od Ruska očekává podporu při sledování svého hlavního cíle – znemožnit íránskou vojenskou přítomnost v Sýrii obecně a především na syrsko-izraelském pomezí –, zatímco Rusko od Izraele očekává, že se odmění za to, co Moskva vnímá jako vstřícný postoj vůči izraelským náletům v Sýrii.

„Izraelské spojenectví se Spojenými státy vytváří situaci, kdy Rusko považuje Izrael za most do Washingtonu a očekává, že Izrael tak bude fungovat,“ pokračuje odbornice. Upozorňuje, že výše uvedené představy se naplnily pouze v symbolické rovině, částečně kvůli limitům toho, co Izrael dokáže prosadit ve Washingtonu, především za současného pohledu amerického bezpečnostního establishmentu na Rusko.

Neoplacené laskavosti

Letos v létě v Jeruzalémě proběhla pod izraelskou záštitou bezprecedentní schůzka ruských a amerických bezpečnostních poradců, které se dostalo značné mediální pozornosti nejen kvůli probíraným strategickým tématům, ale samotnému významu takového velmocenského jednání, poukazuje Aharonsonová. Dodává, že setkání ovšem nepřineslo jakoukoliv dohodu, a Izrael tak neprokázal svou hodnotu, jakou mu Rusko přisuzovalo, když fakticky umožnilo jeho postup v Sýrii a činilo další gesta.

Jedním z těchto gest byl ruský souhlas s repatriací ostatků izraelských vojáků, kteří padli na syrském území v bojích v roce 1982, uvádí expertka. Soudí, že Rusko vnímá blízké americko-izraelské spojenectví jako způsob kompenzace za svou dobrou vůli a Izrael v očích Moskvy dosud její laskavosti neoplatil, v důsledku čehož mezi ruskými vojáky v Sýrii roste odpor vůči izraelským operacím.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Ruská očekávání odměny se nezbytně neomezují na Blízký východ,“ píše odbornice. Rusko by podle ní například ocenilo předání zprávy Spojeným státům, že v Sýrii je důležité udržet a přijmout Asadovu vládu coby legitimní režim a opětovně jej začlenit do regionálních struktur, jako je Liga arabských států.

Za své konstruktivní chování v Sýrii Rusko očekává odměny, které mohou mít podobu zmírnění sankcí či opatrnějšího postupu Západu v bývalých sovětských republikách, tvrdí Aharonsonová. Očekává, že nenaplněná očekávání v tomto směru posílí frustraci ruského bezpečnostního aparátu a zesílí tlak na Izrael.

Rusko-izraelská spolupráce bude pokračovat na všech úrovních, ale stále větší nespokojenost ruského vojenského establishmentu s Izraelem bude oslabovat ruskou ochotu tolerovat izraelské operace v regionu, očekává expertka. Podotýká, že Rusko se zatím spokojuje s tím, že Izrael respektuje jeho priority a počíná si obezřetně vůči ruským a klíčovým vládním cílům v Sýrii.

Bez toho, co Moskva považuje za zaslouženou kompenzaci, lze od Ruska očekávat, že bude brát v potaz izraelské zájmy pouze tehdy, nebudou-li narušovat klíčové ruské zájmy, a budoucí ruská rozhodnutí tak půjdou ve prospěch Izraele pouze v těch oblastech, kde se zájmy obou zemí protínají, domnívá se Aharonsonová. Věří, že flexibilita ruského přístupu k izraelským požadavkům bude přehodnocována dle izraelské ochoty spolupracovat a pomoci Rusku naplňovat jeho zájmy.

Související

Více souvisejících

Rusko Izrael Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy