Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Wilders zveřejnil v sobotu na svém twitteru Erdoganovu karikaturu a označil tureckého prezidenta za teroristu, informuje dnes agentura Reuters.

Žalobu Erdogan podal k tureckému soudu a není tak jasné, jaký postih Wildersovi konkrétně hrozí.

"Svoboda slova patří k právům, kterých si v Nizozemsku vážíme nejvíce. Tato svoboda zahrnuje i karikatury, včetně těch, které zobrazují politiky," prohlásil Wilders, když se dozvěděl o podání žaloby.

Wilders, který patří k nejznámějším představitelům krajní pravice v Evropě, v uplynulém týdnu věnoval turecké hlavě státu řadu příspěvků na twitteru. V sobotu zveřejnil karikaturu, na níž je Erdogan zobrazen s turbanem ve formě bomby, a doplnil ji slovem "terorista".

Terrorist. pic.twitter.com/jxdnDhk9ti

— Geert Wilders (@geertwilderspvv) October 24, 2020

V pondělí pak zveřejnil kresbu s potápějící se tureckou lodí a nápisem "Sbohem Erdogane, vyhoďte Turecko z NATO".

Bye bye @RTErdogan. Kick Turkey out of NATO! pic.twitter.com/OHHwxcQ76V

— Geert Wilders (@geertwilderspvv) October 26, 2020

Wilders také sdílel článek, ve kterém je turecký prezident nařčen z toho, že udržoval vazby s teroristickou organizací Islámský stát.

Není to poprvé, co je Wilders za své výroky žalován. Poslední rozsudek padl v září, kdy odvolací soud v Amsterodamu zprostil politika obvinění z podněcování k nenávisti nebo diskriminaci. Soud ale potvrdil, že Wilders v předvolební kampani v roce 2014 urážel Maročany jako skupinu.

Ankara je k názorům Wilderse kritická dlouhodobě, uvádí agentura Reuters. V neděli turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavusoglu vyzval Evropu, aby "zastavila špatné, fašisticky smýšlející politiky". V pondělí označil některé evropské politiky za fašistické také prezident Erdogan a současně kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za podporu zveřejnění karikatur proroka Mohameda.

Podle tureckého opozičního listu BirGün Erdogan podal v loňském roce zhruba 29.000 žalob za urážky jeho osoby. Od roku 2014 byly za urážky odsouzeny tisíce Turků.

Související

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu) Turecko Nizozemí islám

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

RECENZE: Boy Kills World v krvavé lázni zabíjí struhadlem a drží se videoherních kontur

Ačkoli film Boy Kills World se v nabídce českých kin objevil relativně nenápadně, nabízí zběsilou, ujetou a sebeuvědomělou akční jízdu, kde je dějovým tahounem samotné násilí. Postmoderní hříčka sází na nápaditou stylistiku a moralizování zahazuje daleko od zmasakrovaných antagonistů.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy