Generál Haskel je na svobodě. Soud nařídil propustit lídra protestů proti Netanjahuovi

Soud v Jeruzalémě dnes ráno nařídil propustit zadrženého vůdce protestů proti vládě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informovala o tom agentura AP. Zatčení penzionovaného generála Amira Haskela přimělo stovky lidí protestovat před premiérovým sídlem.

Haskel, který býval velitelem izraelského letectva, se stal symbolem protestního hnutí proti Netanjahuovi. Členové hnutí požadují, aby dlouholetý vůdce Izraele odstoupil a zodpovídal se kvůli obviněním z podvodu, porušení důvěry a přijímání úplatků. Haskela a několik dalších aktivistů policie zadržela v pátek za protest, který označila za nelegální, protože demonstranti zablokovali silnice.

Po celé zemi se pravidelně konají demonstrace, při kterých demonstranti požadují odstoupení premiéra, podle nich zločinného. "Nikdo nám nezabrání, abychom protestovali kdekoliv," řekl Haskel po dnešním propuštění. "Strávili jsme ve věznici 15 hodin. Nebylo to příjemné, ale nebylo to ani tak hrozné," dodal.

Zatčení vyvolalo rozhořčená vyjádření od předních izraelských osobností. V sobotu protestovaly stovky lidí před Netanjahuovou rezidencí, mnozí z nich kritizovali policii za to, co považovali za politicky motivované zatčení.

Policie podle AP uvedla, že nabídla Haskelovi a dalším dvěma aktivistům, že je okamžitě propustí, pokud se zdrží návratu na místo protestů. Haskel a jeho společníci to odmítli. Haskelova právní zástupkyně Gaby Laskyová izraelskému armádnímu rozhlasu řekla, že soud jejího klienta nakonec propustil bez podmínek. Poukázala přitom na to, že protesty jsou základem demokracie.

Policejní náčelník uvedl, že si pořádkové síly z incidentu vezmou poučení. "Úlohou policie je umožnit každému člověku svobodu projevu a protestu a zachovávat veřejný pořádek a bezpečnost, bez ohledu na důvod protestu, totožnost demonstrantů nebo jejich názory," řekl komisař Motti Cohen.

Netanjahu je souzen za řadu skandálů kolem štědrých darů od spřátelených miliardářů a poskytování laskavostí mediálním magnátům na oplátku za vykreslování politika a jeho ženy v příznivém světle. Soud má pokračovat příští měsíc.

Netanjahu odmítl tvrzení, že porušuje zákon, obvinění označil za hon na čarodějnice. Štvanici proti němu podle něj vedou znepřátelená média a podjatá justice.

Související

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu Amir Haskel (generál) demonstrace v Izraeli

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy