Ghaní hájil svůj srpnový útěk z Afghánistánu, chtěl prý zabránit krveprolití

Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní dnes v rozhovoru se stanicí BBC obhajoval své rozhodnutí opustit v polovině srpna Afghánistán. Uvedl, že na rozmyšlenou měl jen pár minut.

Za své chování ve chvílích, kdy do afghánské metropole Kábul vstoupili islamisté hnutí Tálibán, sklidil Ghaní kritiku Afghánců i tamních politiků. Exprezident ale trvá na tom, že jeho útěk ze země nebyl plánovaný a měl zabránit krveprolití a zničení hlavního města.

Tálibán převzal kontrolu nad Afghánistánem v srpnu po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 let trvající válce odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců. Část Afghánců dodnes Ghaního viní z toho, že je vydal do rukou islamistů. Viceprezident Amrulláh Sálih náhlý a utajený útěk z 15. srpna označil za "ostudný".

"Když jsem se to ráno vzbudil, vůbec jsem netušil, že později odpoledne odletím," uvedl Ghaní v rozhovoru, ve kterém poprvé podrobně popsal své poslední chvíle v Afghánistánu. Prezidentův bezpečnostní poradce Hamdulláh Mohíb Ghaního tehdy informoval o kolapsu prezidentské stráže. Na rozhodnutí, zda zemi opustit či zůstat, dal hlavě státu dvě minuty.

Podle předchozích instrukcí se měl Ghaní vydat do východoafghánského Chóstu, "vyděšený" Mohíb ho však upozornil, že toto město i o něco severněji položený Dželálábád už také padly.

"Nevěděl jsem, kam zamíříme. Až když jsme vzlétli, bylo jasné, že opouštíme (Afghánistán). Bylo to tedy opravdu velmi náhlé," uvedl Ghaní.

Ghaního předchůdce Hámid Karzaj tento měsíc agentuře AP řekl, že útěk prezidenta zmařil šance vládních vyjednavačů dosáhnout dohody s Tálibánem. Islamisté se zavázali, že do města nevstoupí, po odchodu prezidenta však nad metropolí převzali kontrolu, aby podle nich nevzniklo bezpečnostní vakuum, napsala agentura DPA.

Ghaní se v rozhovoru označil za obětního beránka, na kterého byla svalena veškerá vina za současnou krizi a chaos v Afghánistánu. Sám sebe prý ale viní z toho, že "chybně" důvěřoval mezinárodním partnerům, kteří na něj údajně vyvíjeli velký tlak a snižovali jeho autoritu. Opět také odmítl, že by z Afghánistánu utekl s velkou sumou peněz.

Exprezident je od svého útěku s rodinou ve Spojených arabských emirátech. Afghánistán od srpna vede vláda Tálibánu v čele s Muhammadem Hasanem Achundem.

Související

Více souvisejících

Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Afghanistán

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 2 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 4 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Návrat sloního muže, brutálního Medvídka Pú a portrét frontmana Olympicu

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí šest premiérových titulů v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Kina opanují horory a komedie.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy