Islámský stát má nového vůdce? Bagdádí ho nominoval už v srpnu

Teroristická organizace Islámský stát (IS) již má nového vůdce a je možné, že abú Bakr Bagdádí, který o víkendu přišel o život při americké vojenské akci na severu Sýrie, toto radikální uskupení už nevedl. Napsal to americký list Newsweek s odvoláním na propagandistickou agenturu islamistů Amak. Novým vůdcem by měl být Abdalláh Kardáš, známý též jako hadži Abdalláh Afari.

Podle prohlášení připisovaného oficiální agentuře Islámského státu Amak, které však organizace veřejně nepotvrdila, Bagdádí už v srpnu Kardáše pověřil, aby řídil "muslimské záležitosti".

Nejmenovaný regionální zpravodajský činitel Newsweeku řekl, že Kardáš, o němž se ví jen málo, ale který za diktátora Saddáma Husajna býval důstojníkem irácké armády, měl převzít úlohu Bagdádího. Význam Bagdádího byl přitom v době jeho úmrtí výrazně menší.

Podle uvedeného zpravodajského činitele role vlivného tvrdého duchovního se stala do značné míry symbolickou. "Bagdádí byl loutka. Neúčastnil se operací ani každodenních aktivit. Všechno, co Bagdádí dělal, bylo, že říkal 'ano' nebo 'ne' - nic neplánoval," řekl citovaný zdroj.

Kardáš pochází z města Tal Afar na severozápadě Iráku a v Mosulu studoval islámské vědy. V roce 2003 jej údajně při invazi do Iráku zajali američtí vojáci a drželi ve věznici Camp Bucca na jihu Iráku. Před vstupem do Islámského státu byl Kardáš podle některých informací náboženským vůdcem v teroristické síti Al-Káida.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Sýrie Abdalláh Kardáš (hadži Abdalláh Afari Islámský stát)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Většina Američanů věří, že Čína využívá TikTok k ovládání občanů v USA

Podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos věří většina Američanů, že Čína využívá sociální síť TikTok k formování veřejného mínění v USA. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy