Kandidátem na sestavení libanonské vlády je expremiér Harírí

Kandidátem na úřad příštího libanonského premiéra je Saad Harírí, který už tuto funkci v minulosti zastával. Konzultace o nové vládě mají začít příští týden. Ta minulá podala demisi po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu, při němž v srpnu zemřelo přes 190 lidí.

Sestavením vlády pak byl pověřen Mustafá Adíb, ale koncem září se tohoto úkolu vzdal, protože se mu kabinet dát dohromady nepodařilo. Největší překážkou byly spory o obsazení ministerstva financí, které v minulosti tradičně měli v rukou šíitské strany, k nimž patří Hizballáh.

Harírí ve čtvrtek ohlásil, že je kandidátem na premiérský post a že se v případě, že vládu sestaví, zaměří na obnovu chodu libanonské ekonomiky. V čele vlády stál už v letech 2009 až 2011 a pak znovu od roku 2016 do loňska.

"Jsem zjevně kandidátem pro sestavení nové vlády. Nezavřu dveře jediné naději, která Libanonu zbývá na to, aby se znovu postavil na nohy," řekl Harírí ve čtvrtek v rozhovoru v libanonské televizi MTV.

Sklad dusičnanu amonného vybuchl v přístavu 4. srpna a Libanon od té doby dvakrát navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron. Naléhal na rychlou dohodu o novém kabinetu a dal politikům čas do 15. září, což ale nebylo podle agentur splnitelné.

Prezident Michel Aún má příští čtvrtek začít s parlamentem konzultaci o jmenování dalšího premiéra. Harírí řekl, že je připraven začít s politickými stranami vyjednávat od příštího týdne.

Sunnita Harírí byl přinucen rezignovat v říjnu 2019 kvůli mohutným protivládním demonstracím zaměřeným proti celé politické elitě. Libanonci jí dávají vinu za špatný stav ekonomiky a přičetli jí i srpnový výbuch, protože politici ignorovali informace o nebezpečnosti obsahu skladiště.

Po Harírího demisi se postu ujal Hasan Dijáb, ale jeho kabinet rezignoval v srpnu právě kvůli tragédii v přístavu.

Podle složitého klíče jsou vysoké politické posty v Libanonu rozděleny mezi jednotlivé náboženské skupiny. V čele vlády má stát sunnita, prezidentem je křesťan a parlament řídí šíita. Harírí řekl, že se politici shodli s Macronem, že odloží vzájemné neshody, aby Libanon ochránili před "katastrofou".

Související

Více souvisejících

libanon Saad Harírí Michel Aún

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy