Diplomat Adíb má být novým premérem Libanonu, dostal pověření k sestavení vlády

Libanonský velvyslanec v Německu Mustafá Adíb by se měl stát novým premiérem Libanonu. Po dnešních konzultacích s prezidentem Michelem Aúnem se na tom shodly hlavní bloky v parlamentu. Prezident Adíba následně pověřil sestavením kabinetu. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Předchozí vláda podala demisi šest dní po ničivé explozi v bejrútském přístavu 4. srpna, při níž přišlo o život kolem 190 lidí, na 6000 bylo zraněno a značná část města byla poškozena.

Podle agentury AP získal Adíb 90 hlasů ze 128členného parlamentu. Novinářům krátce nato sdělil, že jeho prioritou bude rychle sestavit vládu, aby bylo možné zavést klíčové reformy, jež obnoví důvěru Libanonců a mezinárodního společenství.

"Není čas řečnit a slibovat, je čas spolupracovat a spojit ruce k obnově naděje Libanonců. Doufáme, že se nám podaří (do vlády) vybrat odborníky se zkušeností a schopností provést nezbytné finanční a ekonomické reformy," řekl.

Adíb byl velvyslancem v Německu od roku 2013. V minulosti byl poradcem premiéra Nadžíba Míkátího. Byl rovněž členem komise, která měla v letech 2005 až 2006 na starost vypracování nového volebního zákona. Diplomat ze severolibanonského Tripolisu má doktorát z práv a politologie a učil na univerzitách v Libanonu a ve Francii. Agentura DPA nicméně píše, že Adíb byl dosud veřejnosti poměrně neznámý a nezastával žádné vrcholné politické funkce.

Podle tradičního klíče musí být v Libanonu v čele vlády sunnita, parlament řídí šíita a prezidentský úřad zastává maronitský křesťan.

Jmenování Adíba přichází několik hodin před příletem francouzského prezident Emmanuela Macrona, který naléhal na libanonské politiky, aby rychle vytvořili vládu, jež pomůže Libanonu dostat se z hluboké hospodářské krize.

Libanon bude mít druhou vládu za méně než rok. Dosavadní premiér Hasan Dijáb se úřadu ujal začátkem roku poté, co jeho předchůdce Saad Harírí loni v říjnu odstoupil po masivních protivládních protestech.

Šíita Nabí Barrí, který předsedá parlamentu od roku 1992, se dnes vyslovil pro zásadní změnu politického systému, která zruší dosavadní zásadu dělení moci podle náboženského klíče. Barrí označil tento režim za "zdroj všech potíží". Připojil se tak k prezidentovi Aúnovi i k šéfovi vlivné šíitské organizace Hizballáh šajchovi Hasanovi Nasralláhovi, kteří se pro změnu zavedené dělby moci vyslovili už o víkendu.

Jak uvádějí libanonské sdělovací prostředky, tito politici projevili ochotu provést hlubokou reformu politického systému, již prosazuje také francouzský prezident Macron. Do Bejrútu přijel dva dny po ničivém výbuchu, vyslechl si četné stížnosti Libanonců na podle nich zkorumpovaný politický systém a slíbil, že v září přijede zas. V Bejrútu je očekáván dnes večer.

Související

Libanon, ilustrační fotografie

Libanonu vypršel termín na sestavení vlády, vyjednávání pokračuje

Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb bude dále vyjednávat o složení příští vlády, i když už uplynul termín, do nějž libanonští politici slíbili, že vláda vznikne. Minulý kabinet rezignoval po srpnové explozi v bejrútském přístavu, kdy zemřelo přes 190 lidí a zničena byla rozsáhlá část města.

Více souvisejících

Mustafá Adíb (Libanon) libanon Michel Aún Bejrút Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 8 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy