Libanon chce na premiéra nominovat opět Saada Harírího

Libanonský podnikatel Samír Chatíb dnes oznámil, že existuje shoda na opětovné nominaci Saada Harírího premiérem. Chatíb to podle agentury Reuters uvedl po jednání s vysoce postavenými sunnitskými náboženskými vůdci. Ještě v týdnu se přitom objevily informace, že žhavým kandidátem na nového předsedu vlády je právě Chatíb, na jehož nominaci se shodly hlavní politické strany. A sám Harírí, který odstoupil kvůli protestům, se v listopadu nechal slyšet, že se nebude znovu ucházet o pozici šéfa vlády.

Žádné bližší podrobnosti z jednání náboženských vůdců zatím nebyly zveřejněny. Oficiální konzultace ohledně nového premiéra má prezident Michel Aún zahájit v pondělí. "Dozvěděl jsem se, že na jednáních a konzultacích bylo dosaženo shody ohledně nominace Saada Harírího, který má sestavit nadcházející vládu," uvedl po jednání náboženských vůdců 72letý Samír Chatíb.

Podnikatel následně zamířil do Harírího rezidence v Bejrútu, aby ho o vývoji informoval. Jak poté sdělil, sám již o funkci premiéra usilovat nebude a z boje o křeslo předsedy vlády se stahuje.

Jak poznamenala agentura AFP, dohady o složení nové vlády se mohou táhnout dlouhé měsíce. Naposledy Harírímu trvalo téměř devět měsíců než se mu o kabinetu podařilo dosáhnout dohody se všemi důležitými politickými hráči. Libanon přitom novou vládu zoufale potřebuje, aby se mu podařilo obnovit důvěru obyvatel ve vedení země. Rovněž vzhledem k současné ekonomické krizi v zemi je potřeba oslovit mezinárodní dárce a požádat je o finanční podporu.

Podle libanonského pravidla o sdílení moci mezi zástupci všech společenských skupin musí vládu vést sunnita. Prezidentem je podle tohoto pořádku křesťan a v čele parlamentu stojí šíita.

Devětačtyřicetiletý Saad Harírí je synem zavražděného premiéra Rafíka Harírího. Vládu vedl v letech 2009 až 2011 a pak znovu od roku 2016. Z funkce odstoupil na konci října po bouřlivých protestech.

Libanon se nyní potýká s nejhorší hospodářskou krizí od občanské války v letech 1975-1990 a patří k nejzadluženějším státům na světě. Země, jejíž ekonomika se opírá zejména o turismus a stavitelství, trpí také v důsledku nedostatku zahraničních investic.

Související

Více souvisejících

libanon Saad Harírí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy