Macron opět přiletěl do Libanonu, žádá zásadní reformy do tří měsíců

Pro změnu systému v Libanonu budou zásadní příští tři měsíce. V rozhovoru s magazínem Politico to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který je v Bejrútu podruhé od srpnového ničivého výbuchu v tamním přístavu. Pokud Libanon nedokáže do tří měsíců provést reformy, má se podle Macrona připravil na postih.

Při explozi zemřelo téměř 190 lidí a část města byla zničena. Macron přijel 6. srpna, dva dny po výbuchu, a naléhal na zásadní politické změny. Nakonec odstoupila libanonská vláda a sestavením nové byl v pondělí pověřen dosavadní velvyslanec v Německu Mustafá Adíb.

Macron, který dnes pohrozil postihem v případě, že Libanon nebude schopen do tří měsíců dokončit zásadní změny, hovořil o možnosti stažení finanční pomoci i o sankcích proti vládnoucím politikům.

Řekl také, že je třeba vyjasnit stav libanonského bankovního systému, protože podle něj zřejmě z Libanonu odtékají peníze. "Libanonský bankovní systém je v krizi. Mnoho peněz pravděpodobně odchází pryč. Vše je zablokované a Libanon není schopný se sám financovat, takže je třeba provést audit... Musíme znát pravdu o těch číslech, aby bylo možné zahájit právní řízení," řekl prezident.

Sdělil rovněž, že je připraven v říjnu zorganizovat mezinárodní konferenci na podporu Libanonu.

Prezidenta dnes ještě čeká setkání se zástupci četných libanonských etnických a náboženských frakcí, které jsou zapojeny do vedení státu.

Francouzský státník podle Politico řekl, že bude nadále vyvíjet tlak na politiky, aby je přiměl k reformám, jež utlumí dlouhodobou nespokojenost Libanonců. Proti korupci v nejvyšších kruzích protestovali od loňského podzimu a jejich nespokojenost umocnil výbuch, připisovaný rovněž chybě vlády, protože o potenciálním nebezpečí materiálu, který explodoval, se dlouho vědělo.

Macron spoke to me exclusively on the flight to #Beirut:-waging war on Hezbollah wld be “crazy and absurd” -no deal with Iran over Lebanon-he didn’t pick Adib-imposing Nawaf Salam without the needed parliamentary buy-in is setting him up to failhttps://t.co/RDy4QP4n1e

— Rym Momtaz ريم ممتاز (@RymMomtaz) September 1, 2020

Macron chce svou druhou návštěvou zdůraznit blízkost své země a Libanonu. "Libanonci jsou pro Francouze bratři," prohlásil v pondělí po příletu. Jako upomínku vzniku Libanonu spolu se Sýrií coby mandátního území Společnosti národů pod správou Francie v roce 1920 dnes zasadil symbol Libanonu, jímž je cedr. Mandát trval do roku 1941, kdy Francie uznala nezávislost Libanonu, který nezávislost de facto vyhlásil roku 1943.

Dnes Macron znovu navštívil zničený přístav a vrtulníkem se přesunul na francouzskou kontejnerovou loď, která má na palubě 2500 tun humanitární pomoci pro Libanon. Jak napsala agentura AFP, odpoledne prezidenta čeká nejobtížnější program nynější cesty - jednání se zástupci politických skupin. "Má pozice je stále stejná: mám požadavky, ale nehodlám se vměšovat," řekl.

Armáda zasáhla kvůli palbě v libanonském městě Chalda

Libanonská armáda dnes zasahovala v jiholibanonském městě Chalda, odkud se odpoledne ozývala střelba. Podle libanonských sdělovacích prostředků se na místo vrátil člověk, který se zúčastnil předchozího sektářského násilí. Minulý týden v tomto pobřežním městě v palbě mezi členy místních sunnitských kmenů a stoupenci šíitského Hizballáhu zemřeli dva lidé, informuje Reuters.

Libanonská agentura NNA informovala, že v Chaldě bylo odpoledne slyšet několik výstřelů a že vojáci okamžitě zasáhli, aby situaci zklidnili. Začali pečlivě kontrolovat automobily mířící k místu.

Při střelbě minulý týden zahynuli dva lidé a tři byli zraněni. Konflikt tehdy začal hádkou kvůli vyvěšeným transparentům na téma šíitského náboženského svátku ášúrá. Sešli se kvůli tomu libanonští politici, aby se dohodli na uklidnění situace.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron libanon Bejrút Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy