Macron přiletěl do Bejrútu zničeného explozí. Lidé volali, aby provedl revoluci

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prošel zničenými ulicemi Bejrútu dva dny poté, co si mohutný výbuch v místním přístavu podle agentury Reuters vyžádal životy nejméně 145 lidí a zranil kolem 5000 osob. Shromáždění lidé prezidenta vyzývali, aby pomohl ukončit současný podle nich zkorumpovaný politický režim, jemuž mnozí přičítají vinu za neštěstí. Po setkání s libanonskými politiky francouzský prezident vybídl k rychlému vyšetření tragédie.

"Vidím ve vašich tvářích emoce, smutek, bolest. Proto jsem tady," řekl Macron jedné skupině, s jejímiž členy si podal ruku na ulici plné trosek. Macron v černé kravatě na znamení smutku a v doprovodu své ochranky slíbil, že nechá do Libanonu poslat více lékařského vybavení a další pomoc. Dav kolem něj přitom skandoval "Revoluce!" a "Lidé chtějí pád režimu".

"Co je tady ale také zapotřebí, je politická změna. Tato exploze by měla být začátkem nové éry," uvedl Macron, který do Bejrútu přiletěl dnes a je prvním zahraničním lídrem na návštěvě země po úterní tragédii. Macron také řekl, že bude upřímný k libanonské vládě, kterou Francie a další státy vyzývají k zavedení reforem kvůli hluboké ekonomické krizi, s níž se Libanon potýká. Kromě bankovní a měnové krize země čelí velkým dluhům. V březnu Libanon oznámil, že nebude schopen dostát svým závazkům vůči mezinárodním věřitelům. Situaci dále zhoršila pandemie způsobená koronavirem i bezvýslednost jednání o záchranném plánu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

"Doufám, že tato pomoc půjde k libanonskému lidu, nikoliv ke zkorumpovaným lídrům," řekl Macronovi jeden muž. "Pane prezidente, jste v ulici Generála Gourauda, který nás osvobodil od Osmanů. Osvoboďte nás od stávajících úřadů," žádal po francouzském prezidentovi jako představiteli bývalé koloniální mocnosti v Libanonu další člověk z davu. V převážně křesťanské čtvrti města lidé poté skandovali: "Pane Macrone, osvoboďte nás od Hizballáhu!" Hizballáh je šíitské hnutí a výrazný hráč na libanonské politické scéně. Některé země jej považují za teroristickou organizaci, jiné tak označují jen jeho ozbrojené křídlo.

VIDEO: ?? French President Emmanuel Macron arrived in #Lebanon Thursday for a snap visit following the explosion at #Beirut port that killed more than 130 people and caused widespread destruction pic.twitter.com/2pf1zhk6HT

— AFP news agency (@AFP) August 6, 2020

Po návštěvě lékárny poškozené výbuchem Macron řekl přítomným: "Chápu váš hněv, nejsem tu, abych podepsal bianko šek režimu". Upozornil ale také, že Libanon je svrchovaná země a je na jeho obyvatelích, aby si požadované personální změny vynutili. Řekl, že hodlá libanonským politikům nabídnout "novu politickou smlouvu" a pak se vrátí. "Prvního září přijedu zpět a zjistím-li, že to nemohou splnit, dodržím svou odpovědnost vůči vám," řekl francouzský prezident.

V prezidentském paláci pak Macron jednal s prezidentem Michelem Aúnem, předsedou parlamentu Nabím Barrím a premiérem Hasanem Dijábem. "Hovořil jsem s nimi velmi upřímně a řekl jsem, že je třeba provést reformy, skoncovat s korupcí a vyřešit problémy s dodávkami elektřiny," řekl francouzský státník novinářům.

Ich habe den Angehörigen und der Belegschaft der Botschaft mein Beileid ausgesprochen, auch im Namen der KollegInnen und der Bundesregierung.Allen, die wie unsere verstorbene Kollegin jeden Tag im Dienst für unser Land große persönliche Risiken eingehen, gilt mein Dank. (2/2)

— Heiko Maas ?? (@HeikoMaas) August 6, 2020

Libanonská vláda dala vyšetřovací komisi na objasnění příčiny exploze čtyřdenní lhůtu. "Do maximálně čtyř dní musí vyšetřovací výbor dodat detailní zprávu o odpovědnosti - odpovědět na otázky jak, kdo, co a kde. Právní rozhodnutí bude následovat," sdělil ministr zahraničí Šarbil Vahbí.

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) Emmanuel Macron libanon Michel Aún Německo Heiko Maas

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy