Masové protesty v Libanonu nepolevují, prezident je ochoten jednat s demonstranty

Libanonský prezident Michel Aún oznámil, že je připraven na dialog s demonstranty, kteří v zemi už přes týden protestují proti vládě. Chce prý společně s nimi nalézt nejlepší řešení současné krize v zemi. Libanon, jehož populace čítá šest milionů lidí včetně milionu syrských uprchlíků, se nyní potýká s bezprecedentní vlnou protestů proti politickým elitám. Lidé jim dávají za vinu stávající hluboké ekonomické potíže.

Prezident dnes v televizním projevu protestujícím vzkázal, že bude bojovat proti korupci. Prvním krokem k záchraně Libanonu před ekonomickým kolapsem má podle něj být libanonským premiérem narychlo předložený balíček reforem, který ovšem mnohým protestujícím nestačí.

Incredible! A literal ocean of demonstrators in #Beirut as 1.5 million people (1/4 of #Lebanon’s entire population) hit the streets today to protest corruption and economic inequality.The Lebanese are fed up with this atrocious system. #LebanonProtests pic.twitter.com/63qGpKsJxE

— Sarah Abdallah (@sahouraxo) October 20, 2019

"Výzvy demonstrantů nezůstanou nezodpovězeny," ujistil občany Aún ve svém prvním vyjádření od počátku protestů minulý týden. Jak prezident doplnil, je připraven na "konstruktivní dialog" s protestujícími a vynaloží veškeré úsilí, aby byly v zemi provedeny "radikální reformy". Zároveň upozornil, že je třeba respektovat právo na svobodu dopravy, a proto vyzval demonstranty, aby odstranili zátarasy v ulicích.

Bouřlivé protesty začaly minulý čtvrtek a premiér Saad Harírí dal následujícího dne ministrům 72 hodin na rychlou dohodu o reformách. V pondělí ohlásil, že vláda nezavede nové daně, jak původně zamýšlela, pomůže nejchudším a zprivatizuje služby, aby se vyřešila jejich špatná úroveň.

Z dalších opatření jmenoval premiér snížení platů politiků na polovinu, zavedení půjček na bydlení či zdanění bank, aby se podílely na snaze vyrovnat rozpočtový schodek. Demonstranty však premiérovy záměry neuspokojily a bezprostředně po jeho vystoupení opět vyzvali k demisi vlády.

Libanonská ekonomika, která se opírá o turismus a stavitelství, se několik let potýká s pomalým růstem v souvislosti s konflikty v regionu, píše Reuters. Zahraniční investice, které jsou důležité kvůli zadluženosti země, se v uplynulých letech také snížily. Malý středomořský stát tak má třetí nejvyšší úroveň zadlužení ve světě, dluh nyní přesahuje 86 miliard dolarů (dva biliony Kč), což je 150 procent hrubého domácího produktu, uvedla agentura AP.

Související

Více souvisejících

libanon Saad Harírí Michel Aún

Aktuálně se děje

před 3 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy