NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším vývojem

Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v komentáři pro server The Conversation. Ekonom z Univerzity ve Warwicku dodává, že podle Indexu ceny potravin sestavovaném Organizací pro výživu a zemědělství OSN (FAO) cena globální potravin stoupla jen od července o 3 % a dostala se na nejvyšší úroveň od roku 2011.

Index ceny potravin má zaznamenávat souhrnné změny v širokém spektru komodit, například rostlinných olejů, obilovin, masa a cukru, a přinášet jejich meziměsíční srovnání, nastiňuje ekonom. Vysvětluje, že skutečné ceny jsou převáděny do indexu, který se odvíjí od průměrné cenové hladiny v letech 2002-2004. Jde o standard pro určování cen potravin, které nejsou zkresleny inflací.

Zatímco nominální ceny nám prozrazují, kolik stojí jídlo na trhu, takzvané reálné ceny upravené o inflaci jsou mnohem podstatnější z pohledu potravinové bezpečnosti, která nám říká, jak snadno se lidé dostanou k patřičné stravě, konstatuje Smith. Dodává, že ceny všeho zboží a služeb mají tendenci růst rychleji než průměrné příjmy a inflace znamená, že spotřebitel musí nejen zaplatit za potraviny víc, ale že má úměrně méně peněz, za které si může jídlo pořídit, jelikož se paralelně zvyšují ceny všeho ostatního, nikoliv však jeho příjmy.

Odborník ze srpnových hodnot Indexu ceny potravin vyčetl, že globální ceny potravin jsou ve skutečnosti vyšší než v roce 2011, kdy nepokoje vyvolané nedostupností jídla přispěly k pádu režimů v Libyi a Egyptě. "Na základě reálných cen je momentálně těžší nakoupit potraviny na světovém trhu než prakticky kdykoliv po roce 1961, kdy OSN začala vést statistiku," dodává autor komentáře.

Jedinou výjimkou byly roku 1974 a 1975, kdy ceny potravin vystřelily v důsledku takzvané ropné krize, která vyhnala inflaci vzhůru v mnoha segmentech světové ekonomiky, včetně produkce a distribuce potravin, uvádí expert. Pokládá otázku, co tlačí ceny na historické maximum nyní.

Ceny paliv, špatné počasí a covid-19

Činitele určující průměrnou cenu potravin jsou vždy složité, jelikož cena konkrétních komodit se neodvíjí jen od univerzálních faktorů, ale také od těch specifických pro jednotlivé komodity a regiony, upozorňuje Smith. Jako příklad dává nárůst ceny ropy, který započal v dubnu 2020 a ovlivnil ceny všech komodit na indexu FAO, protože zvýšil náklady na produkci a přepravu potravin.

Za další univerzální faktor růstu cen komodit označuje ekonom nedostatek pracovních sil pramenící z koronavirové pandemie, který omezil možnosti pěstování, sklizně, zpracování a distribuce potravin.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Reálná cena potravin se ve skutečnosti zvyšuje od roku 2000, což zvrátilo předchozí trend prudkého propadu od počátku 60. let," pokračuje odborník. Dodává, že navzdory globálnímu úsilí, které částečně reagovalo na cíle nastavené OSN k omezení hladu ve světě, ceny činí potraviny stále méně dostupnými.

Za růst průměrných reálných cen po roce 2000 nemůže dlouhodobě žádná konkrétní komodita, ale od března 2020 podstatně roste index ceny jedlých olejnin, což je především důsledek vzestupu ceny rostlinných olejů o 16,9 % mezi lety 2019 a 2020, konstatuje ekonom. Odkazuje na zprávu FAO, že důvodem je rostoucí poptávka po biopalivech a nepříznivé počasí.

Další komoditou, která výrazně přispívá k celkovému růstu cen potravin, je cukr, poukazuje Smith. Vysvětluje, že i v tomto případě žene ceny vzhůru nepříznivé počasí - například mrazíky v Brazílii -, které omezuje dodávky.

Obiloviny se na celkové výši cen podílejí méně, ale jejich celosvětová dostupnost je z pohledu potravinové bezpečnosti mimořádně důležitá, vyzdvihuje odborník. Připomíná, že pšenice, ječmen, kukuřice, čirok a rýže tvoří až polovinu světového objemu potravin, v případě chudých zemí až 80 %, avšak globální rezervy těchto plodin se od roku 2017 tenčí, jelikož poptávka převyšuje dodávky.

Situace na globálním trhu s obilovinami se sice mírně stabilizovala, ale i tak se ceny od roku 2019 prudce zvýšily, poukazuje Smith. Důvody jsou podle něj opět složité, ale pozornost si zaslouží od roku 2000 mnohokrát opakovaná slova "nepředvídatelné" či "nepříznivé" počasí ve zprávách FAO, které mělo za následek "snížení odhadů výnosů", "nepříznivé ovlivnění sklizně" nebo "úbytek produkce".  

"Evropané se možná strachují o cenu těstovin, když sucho v Kanadě sráží sklizeň pšenice. Ale jak se index skutečné ceny obilovin plíží k úrovním, které v roce 2011 eskalovaly bouře kvůli ceně chleba v celková povstání, nastává naléhavá potřeba promyslet, jak mnohou obyvatelé méně bohatých regionů čelit tomuto tlaku a vyhnout se otřesům," píše odborník. Vyzdvihuje přitom, že nemáme technologie ani socioekonomickou organizaci, které by se dokázaly zdárně vypořádat s výkyvy počasí.

Nastal tedy čas zamyslet se nad tím, jak by vypadalo zásobování potravinami ve světě s průměrnou teplotou vyšší než 2°C, který se podle poslední zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu jeví jako stále pravděpodobnější, apeluje Smith. Obává se, že bez radikálních změn bude měnící se klima nadále bezprecedentně snižovat celosvětový přístup k distribuci potravin.

Vyšší ceny potravin sníží potravinovou bezpečnost a pokud existuje jeden pevný zákon ve společenských vědách, zní, že hladoví lidé ve snaze zajistit si obživu činí radikální kroky, především pokud jsou politici vnímáni jako ti, kteří selhali, varuje expert.

Související

Více souvisejících

ceny potravin Ekonomika arabské jaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

Rusko poslalo během března na Ukrajinu stovky raket, dronů a tisíce bomb

Při dubnových útocích na Ukrajinu použilo Rusko více než 300 raket, přibližně 300 dronů íránské výroby Šáhid a více než 3200 naváděných bomb. Uvedl to podle agentury Reuters ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy