Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní a zbraňových systémů, poukazuje politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest. Pokládá proto otázku, proč si ani Izrael nemohl koupit americké stíhací letouny F-22 Raptor.

Americké zbraně v izraelských rukou

Pravděpodobně nejzřetelnějším příkladem americko-izraelské spolupráce ve vojenské oblasti je přitom izraelská verze jiného původně amerického bojového letounu, Lockheed Martin F-35 Lightning II, upozorňuje Larson. Dodává, že Izrael může jako jediný stá světa tento stroj modifikovat tak, aby lépe vyhovoval jeho potřebám pro blízkovýchodní podmínky.

Kromě letecké platformy F-35 provozuje Izrael i velký počet dalších amerických letounů, poukazuje politolog. Odkazuje na informace zbrojovky Lockheed Martin, že Izrael získal od poloviny 90. let – kdy začal vykupovat přebytečné letouny amerických vzdušných sil – na tři stovky strojů F-16, čímž se stal druhým největším provozovatelem těchto letadel na světě, hned po americkém letectvu.

„Vezmeme-li v potaz tak úzkou vojenskou spolupráci mezi Spojenými státy (a Izraelem) jak v technologii, tak při společných cvičeních, proč (Izraelci) nemohou dosáhnout na tolik ceněnou platformu F-22, zřejmě nejhůře radarem zachytitelné letadlo, které kdy vzniklo?“ ptá se odborník.

Nejnepozorovatelnější pták na obloze

Stroje Lockheed Martin F-22 Raptor provozují výhradně vzdušné síly Spojených států, nastiňuje politolog. Dodává, že jde zřejmě nejpokročilejší pilotovaný bojový letoun, přičemž je hůře odhalitelný než F-35 Lightning II, který je dodáván mnoha americkým spojencům v Evropě, Asii a na Blízkém východě, především pak Japonsku a Izraeli.

Stroj F-22 byl původně určen k boji s arzenálem vzdušných sil Sovětského svazu, vysvětluje Larson. Doplňuje, že proto letoun využívá poslední poznatky technologie stealth, aby snížil možnost detekce ze strany nepřátelských radarů.

Stejně tak je F-22 osazen motory s vektorováním tahu, což mu dává vysoké manévrovací schopnosti, konstatuje expert. Připomíná, že stroj disponuje také vícenásobně jištěnou avionikou a dokáže zobrazovat informace z palubních i externích senzorů na jediném displeji pro vedení bojové činnosti.

Export strojů F-22 zakázal tzv. Obeyho dodatek, vysvětluje politolog. Poukazuje, že americký kongresman David Obey se v 90. letech obával, že některé z citlivých a tajných technologií vyvíjených v programu F-22 mohou být odhaleny a okopírovány nepřáteli Spojených států, pokud by byl letoun uvolněn pro vývoz.

Obey se bál především o unikátní stealth vlastnosti letounu, podotýká Larson. Vysvětluje, že kongresman předložil svůj dodatek v roce 1998 k zákonu o prostředcích amerického ministerstva obrany.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Žádné z prostředků, které vyčleňuje tento zákon, nesmějí být použity ke schválení licence či prodeje pokročilého taktického stíhače F-22 jakékoliv zahraniční vládě,“ cituje politolog plné znění stručného dodatku.  

Zpět v Sovětském svazu

Během vývoje letounu F-22 americké vzdušné síly původně předpokládaly, že si koupí enormní počet – 750 – těchto stíhaček, připomíná Larson. Dodává, že dnes mají ale pouhých 187 kusů.

Namísto Obeyho dodatku totiž celý program zkomplikovala absence skutečné hrozby, proti které by mohl být letoun F-22 nasazen, upozorňuje odborník. Vyzdvihuje fakt, že F-22 byl navržen tak, aby čelil pokročilým bojovým letounům někdejšího Sovětského svazu.

„S rozpadem Sovětského svazu a momentální unipolaritou Spojených států zde zkrátka nebylo třeba tak pokročilého stíhače,“ uzavírá Larson.

Související

Více souvisejících

F-22 Raptor USA (Spojené státy americké) Izrael Izraelská armáda Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 41 minutami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

Výrazně se sníží důchody, nebo porostou daně. Jurečka popsal, co bez reformy hrozí Česku

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy