Občanská válka v Sýrii si vyžádala již 387 tisíc mrtvých, mezi oběťmi je mnoho dětí

Ve válce v Sýrii zemřelo již 387.000 lidí. Letos přitom přibylo nejméně smrtelných obětí od začátku konfliktu před více než devíti lety. V dnes zveřejněné zprávě to uvádí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a válku v Sýrii monitoruje prostřednictvím svých kontaktů na místě.

V konfliktu podle SOHR od jeho propuknutí přišlo o život skoro 117.000 civilistů, včetně více než 22.000 dětí. Zabito bylo zároveň na 130.500 prorežimních bojovníků, přičemž více než polovinu z nich tvořili syrští vojáci a 1703 bojovníci libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které se do války zapojilo od roku 2013.

Ve válce také zemřelo více než 57.000 rebelů, včetně islamistů, a přes 67.500 džihádistů, zejména z teroristických skupin Islámský stát (IS) a Haját Tahrír aš-Šám (HTS), někdejší syrské odnože Al-Káidy.

V bojích s IS a tureckými silami podle SOHR zemřelo přes 12.500 příslušníků Kurdy vedených Syrských demokratických sil (SDF).

Obětí je však letos nejméně od začátku konfliktu. Přispěly k tomu klid zbraní na severozápadě země a snahy zpomalit šíření pandemie. K letošnímu lednu SOHR evidovala 380.636 smrtelných obětí války.

Nejnovější bilance SOHR nicméně nezahrnuje přibližně 88.000 lidí, kteří zemřeli následkem mučení v syrských věznicích, ani tisíce pohřešovaných, uvedla organizace.

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada na začátku konfliktu přišla o kontrolu nad značnou částí syrského území. Většinu se jí však s podporou Ruska a Íránu podařilo dobýt zpět. Nyní vládní vojska kontrolují zhruba 70 procent Sýrie. Kontrolu Damašek zatím plně neobnovil v provincii Idlib na severozápadě, kde působí rebelové a islamističtí radikálové, v oblastech ovládaných Tureckem na severní hranici a v regionech kontrolovaných Kurdy na severovýchodě.

Válka přiměla více než polovinu předválečné populace země opustit domov. Podle OSN bylo vnitřně vysídleno 6,7 milionu Syřanů a dalších 5,5 milionu uprchlo do zahraničí.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Sýrie SOHR (Syrské organizace pro lidská práva) Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy