Obří exploze u Teheránu. Ohnivá koule vylétla z podzemního vojenského komplexu

Teheránem v pátek ráno otřásl silný výbuch, k němuž zřejmě došlo v horské oblasti východně od íránské metropole, kde se podle mínění analytiků nachází podzemní tunelový systém a kde se vyrábějí rakety. Napsala to agentura AP s odvoláním na dnešní snímky pořízené satelity Evropské kosmické agentury (ESA) Sentinel-2.

Výbuch podle AP vymrštil k nebi obrovskou ohnivou kouli. Co však při tomto incidentu explodovalo a z jaké příčiny, není jasné. Neobvyklá reakce íránské vlády po této události nicméně potvrzuje citlivost oblasti, v jejíž blízkosti podle mezinárodních inspektorů islámská republika před dvěma desetiletími testovala silné výbušniny pro aktivování jaderných zbraní.

Státní televize odvysílala omezené záběry údajně z místa exploze. Vidět na nich byly velké zčernalé plynové zásobníky, ale nic jiného v jejich okolí. Mluvčí ministerstva obrany bez upřesnění řekl, že výbuch způsobil unikající plyn a že nikdo nepřišel o život. Místo přitom označil za veřejně přístupné, což vyvolalo otázku, proč jsou tam vojáci, a ne civilní hasiči. Televize ve svém zpravodajství tuto věc nevysvětlila.

Na satelitních snímcích oblasti vzdálené asi 20 kilometrů východně od centra Teheránu jsou podle AP stovky metrů spálené země, což nebylo patrné na záběrech pořízených o několik týdnů dříve. Budova blízko spáleného místa se podobá stavbě zachycené kamerou státní televize.

Související

Více souvisejících

Írán výbuch Armáda Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy