Podpora islamistů a extremistů z nečekaných míst? Expert prozradil víc

NÁZOR – Americký ministr zahraničí Mike Pompeo slavil 29. února v Kataru mírovou dohodu mezi Spojenými státy a afghánským Tálibánem, připomíná Michael Rubin v komentáři pro server National Interest. Expert na Blízký východ z think tanku American Enterprise Institute soudí, že dohoda může poskytnout rámec pro odchod amerických vojáků z Afghánistánu, ale mír nepřinese.

Nebezpečná indiference

Dohoda posiluje Tálibán na úkor afghánské zvolené vlády, obává se Rubin. Připomíná, že navzdory tvrzením o vnitroafghánském dialogu Tálibán nebojoval za to, aby se stal součástí demokratického řádu, ale aby jej svrhl, a proto také vedení hnutí již ohlásilo, že proti vládě budou bojovat i během stahování amerických jednotek.

„Tálibánští vůdci vědí, že pokud budou soupeřit u uren, pravděpodobně nedostanou více než 5 % hlasů,“ pokračuje odborník. Poukazuje, že Afghánci dávají široce najevo, že nechtějí žít pod tálibánskou verzí islámského emirátu, kterému vládnou nevolení představitelé.

Proti tomu Pákistán, americký spojenec, již dekády živí tyto plameny náboženského extremismu, protože věří, že posilování islámu coby hlavní afghánské identity oslabí hrozbu, kterou afghánský a paštunský nacionalismus může představovat pro jednotu pákistánského státu, upozorňuje expert. Dodává, že Afghánistán není jedinou zemí, kde indiferentní pozice amerického ministerstva zahraničí v důsledku podporují islámský extremismus.

Jako příklad dává Rubin Libyi, kde předseda vlády národní shody Fáiz Sarrádž, ani Chalífa Haftar, velitel Libyjské národní armády, která zpochybňuje Sarrádžovu legitimitu a kontroluje značnou část území země, nepředstavují vzor dobrého vládnutí. Sarrádž je ovšem nepokrytým islamistou podporovaným lídry Muslimského bratrstva v Turecku a Kataru, deklaruje odborník.

Turecko tak v posledních měsících posílá své spřízněné bojovníky ze Sýrie – někteří z nich jsou ve skutečnosti veteráni Islámského státu –, aby bojovali ve jménu Sarrádže proti Haftarovi, kterého podporují američtí spojenci v Egyptě a Spojených arabských emirátech, tvrdí Rubin. Konstatuje, že z pohledu Káhiry a Abú Dhabí se nabízí legitimní otázka, za kým vlastně Washington stojí, když americké ministerstvo zahraničí podporuje radikální islamisty namísto jejich snah o stabilizaci Libye na sekulárnějším základě.

„To neznamená, že by se Spojené státy měly zapojit do špinavé zástupné války,“ zdůrazňuje odborník. Podotýká však, že diplomaticky nevyhraněná pozice Washingtonu by měla vždy podporovat spíše sekulární alternativu, především za situace, kdy ani jedna strana nemůže tvrdit, že představuje demokracii a právní stát.

Na straně al-Káidy

Dalším příkladem je podle experta Somálsko, kterému americké ministerstvo zahraničí jen letos přislíbilo 1,5 miliardy dolarů z peněz amerických daňových poplatníků. Americký velvyslanec v zemi pak silně sází na Mohameda Farmaja, někdejšího úředníka z Buffala, který byl před třemi lety zvolen prezidentem v nepřímých volbách prostřednictvím necelých čtyř set zástupců.

Problém spočívá v tom, že čím více pomoci Spojené státy Farmajovi poskytují, tím více jsou tyto prostředky vynakládány na jeho vlastní politickou válku a snižuje se jeho ochota zaměřit se na islamistické teroristické skupiny, konstatuje Rubin. Za nepřekvapivý důsledek označuje vzestup milice aš-Šabáb napojené na al-Káidu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Loni se objevila nahrávka, na které Farmajo nabádá představitele aš-Šabábu k útokům na své politické odpůrce v zahraničí, poukazuje expert. Dodává, že tato teroristická skupina tak vybírá daně na dohled od prezidentského paláce, provozuje vlastní soudy, na které se Somálci obrací raději než na soudy oficiální, a vydává stavební povolení či obchodní licence v metropoli, za které se platí i prostředky z mezinárodní pomoci podporované americkým ministerstvem zahraničí.

„Znovu se zdá, že (americké) ministerstvo zahraničí se postavilo na stejnou stranu jako Katar a Turecko,“ píše Rubin. Poukazuje, že stávající šéf somálských tajných služeb Fahad Jasín je bývalým novinářem katarské televize al-Džazíra, o kterém somálský parlament otevřeně tvrdí, že je katarským „podržtažkou“, ale zároveň největším Farmajovým podporovatelem.

Turecko posílá Farmajově vládě stovky milionů dolarů, ačkoliv tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana nemotivuje altruismus, uvádí odborník. Podotýká, že Farmajova vláda nedávno využila Tureckem vycvičené speciální síly vyzbrojené za prostředky mezinárodní pomoci k útoku na skupinu Ahlu Sunna Waljama'a, která hrála zásadní roli při porážce aš-Šabábu ve středním Somálsku v oblasti Galmudug, kde americká ambasáda příznačně znemožnila konání voleb a podpořila dosazení Farmajova politického spojence.

Americké ministerstvo zahraničí se tak ocitlo na stejné straně jako Farmajo, Erdoğan a aš-Šabáb, v opozici těm Somálcům, kteří bojují s al-Káidou, kritizuje Rubin. Stejně tak poukazuje na aktivity amerického zvláštního zmocněnce pro Sýrii Jima Jeffreyho, které posilují Tureckem podporovaná uskupení, které momentálně stojí po boku al-Káidy a Islámského státu, a zároveň rozdělují sekulární kurdské skupiny, které nesly velkou tíhu bojů s Islámským státem a přišly v nich o 10 tisíc bojovníků.

Konzervativní republikáni dříve pranýřovali Obamovu administrativu za poskytování prostoru Muslimskému bratrstvu, připomíná expert. Dodává, že Obamova vstřícnost vůči islamistům – ač byla sama o sobě špatně koncipovaná – se jeví jako mírná ve srovnání s posilováním extremistů, které je zjevně normou pro americké ministerstvo zahraničí pod vedením Mikea Pompea.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Libye Somálsko Islamistické hnutí Šabáb Terorismus

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy