S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v Turecku

Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo svatbu uspořádat včas, ještě předtím, než vstoupila v platnost omezující opatření vyhlášená v rámci boje proti šíření nemoci covid-19 v Turecku.

"Má nejlepší kamarádka musela svatbu pětkrát odložit," říká osmadvacetiletá žena v bílých svatebních šatech, když se chystá na fotografování na asijském břehu Istanbulu.

V této převážně muslimské zemi se na soužití bez sňatku pohlíží spíše negativně. Nákladné svatby s obrovskými koláči, třpytivými šaty a oslavami jako z pohádek Tisíce a jedné noci jsou pro mnohé nutností, než překročí práh do manželství.

Tyto bohatýrské obřady však vyvolaly ostrou kritiku vlády, když se na internetu objevila videa o slavnostech bez roušky a s tradičními kolovými tanci, zatímco Turecko v poslední době zažívá nárůst počtu infikovaných novým koronavirem, uvedla agentura AFP.

Ve městě Trabzon u Černého moře se desítky lidí zúčastnily tradičních oslav poslední noci před svatbou. Všichni pak museli do karantény, protože jeden z hostů měl pozitivní test na covid-19.

Vláda nakonec 4. září rozhodla o omezení všech svatebních obřadů, zásnub a oslav obřízky maximálně na jednu hodinu a zakázala tanec a podávání pokrmů.

Ayse Kelesová se mohla provdat za Alpa Colaka 21. srpna, tedy předtím, než tato restriktivní opatření vstoupila v platnost, ale až dva měsíce po původně zamýšleném datu sňatku, neboť kolem svatebních oslav panovala nejistota. "Vím velmi dobře, že snem je dnes i jen značně omezený svatební obřad," připouští Alp Colak.

Podle ministra zdravotnictví Fahrettina Kocy nyní Turecko prožívá "druhý vrchol první vlny" pandemie, která v zemi připravila o život téměř 7000 lidí. To, že byla ponechána volnost náboženským a svatebním obřadů, podle něj přispělo ke zvýšení počtu nakažených. Nejistota panující kolem svateb je zvláště traumatizující pro mnohé turecké páry, které než uzavřou manželství, musejí žít dál s rodiči.

V Turecku se ročně uskuteční na 600.000 svateb a svatební hostina stojí mnohé rodiny celoroční příjem. Hosté novomanželům dávají zlaté mince, šperky a peníze, aby jim pomohli vyrovnat případné dluhy.

"Hovoříme o sektoru, jehož hodnota se pohybuje kolem 60 miliard tureckých lir (asi 180 miliard Kč), pokud uvážíme, že na jednu svatbu se vynaloží 100.000 lir (přes 300.000 Kč)," uvádí Emek Kirbiyik, který řídí společnost pořádající svatby. "Na příští rok bylo odloženo 35 procent svateb, které se původně měly konat letos," dodává.

Zeynep Ece Dundarová, která pořádá svatby v Istanbulu, říká, že letos mohla uspořádat jen deset svatebních obřadů, zatímco loni jich bylo 70.

Konaly se ale některé honosné obřady, zejména pokud je pořádaly vysoce postavené osobnosti. Například Cemil Yaman, poslanec za vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), uspořádal pro svého syna svatbu s 1500 hosty už po vstoupení restrikcí v platnost.

"Podávali jsme občerstvení, protože jsme měli hosty ze vzdálených měst. Kdybychom to neudělali, stěžovali by si, že jsme jim nedali najíst," řekl tureckým médiím.

Prezident Recep Tayyip Erdogan jej nepokáral, ale vyzval Turky, aby si odepřeli svatební a jiné obřady s podáváním pokrmů.

Omezování svateb v době, kdy jiné sektory, například kavárny a restaurace, pokračují v provozu, je podle Kirbiyika totéž, jako snažit se naplnit děravé vědro vodou. "Když už se schvalují omezující opatření, mají platit pro všechny. Svatby se nesmějí stát obětním beránkem," říká.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Svatby

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy