Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu k tomu, jak se k Íránu chovají Spojené státy. Rúhání v předtočeném projevu řekl, že Floydova smrt připomíná "arogantní nohy na krku nezávislých států".

"Záběry vysílané do světa týkající se toho, jak s Afroameričanem zachází americká policie připomínají naši vlastní zkušenost," řekl. "Statečný íránský národ po celá desetiletí platil podobně vysokou cenu za svůj boj za svobodu a osvobození od nadvlády a despotismu," zdůraznil.

Šestačtyřicetiletý recidivista Floyd zemřel poté, co mu bělošský policista bezmála devět minut klečel na krku. Video z incidentu rozpoutalo mohutné protesty proti rasismu a policejní brutalitě v mnoha amerických městech.

Zatímco ostatní státy v době pandemie těží z globální spolupráce, Írán čelí tvrdým americkým sankcím, uvedl Rúhání. Spojené státy podle něj nemohou Írán přinutit k jednáním ani k válce. Zdůraznil také, že Írán není vyjednávací kartou v amerických volbách ani v domácí politice.

"Jakákoliv americká administrativa po nadcházejících (amerických prezidentských) volbách nebude mít jinou možnost, než se vzdát odolnosti íránského lidu," řekl Rúhání.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa o víkendu jednostranně ohlásila obnovení všech sankcí OSN vůči Íránu s tím, že Írán porušuje mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015. V ní se islámská republika zavázala omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Spojené státy od dohody odstoupily v roce 2018 a zavedly proti Íránu sankce. Většina světových mocností zastoupených v Radě bezpečnosti OSN však tvrdí, že prohlášení Washingtonu nemá právní váhu, protože Spojené státy od jaderné dohody v roce 2018 odstoupily. Krok odsoudilo Rusko, Čína i samotný Írán, kritizuje ho ale i Německo, Francie a Británie, což jsou také signatáři jaderné dohody s Íránem.

Spojené státy a Írán spolu přerušily diplomatické styky krátce po íránské islámské revoluci z roku 1979, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a 444 dní drželi jako rukojmí 52 Američanů. Vztahy mezi oběma zeměmi se ještě více vyostřily před dvěma lety, když Washington odstoupil od jaderné dohody, a také letos, když americká armáda 3. ledna zabila íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání Írán George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 4 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Česko podle Pekarové Adamové promarnilo správnou chvíli na přijetí eura

Česko promarnilo správný okamžik na přijetí eura, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) slovenské agentuře TASR. Šéfka dolní parlamentní komory přesto věří, že se Česko jednou stane členem eurozóny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy