Státy Perského zálivu podepsaly dohodu o stabilitě, skončil konflikt s Katarem

Šest arabských států Perského zálivu podepsalo dohodu o stabilitě a solidaritě. V úvodu dnešního summitu lídrů zemí oblasti Perského zálivu to řekl korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán. Informovala o tom agentura AFP. Agentura DPA napsala, že nejvyšší představitelé Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu dohodou ukončili více než tříletý konflikt s Katarem. Podle AFP však podrobnosti dohody zatím nejsou jasné.

"Snahy (Kuvajtu a USA) nám pomohly dospět k dohodě ohledně deklarace z Al-Uly, která bude na tomto summitu podepsána a v níž potvrzujeme solidaritu a stabilitu Perského zálivu," uvedl před podpisem korunní princ. "Dnes je urgentně zapotřebí spojit síly, abychom podpořili region a byli schopni čelit výzvám kolem nás, zejména pak hrozbám, které představuje íránský jaderný a balistický program, jeho plány na sabotáž a ničení," dodal.

#PICTURES: #GCC leaders sign #AlUla declaration.#GulfSummitInAlUla pic.twitter.com/Yu20zQbOlC

— Saudi Gazette (@Saudi_Gazette) January 5, 2021

Lídři šesti zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) následně podepsali dva dokumenty, al-ulskou deklaraci pojmenovanou po městě Al-Ulá, kde se summit koná, a závěrečné prohlášení. Obsah dohod dosud nebyl oficiálně zveřejněn.

Naděje, že se sousední státy s Katarem usmíří, začala sílit v pondělí, kdy Saúdská Arábie opět otevřela svou hranici s touto zemí.

V roce 2017 se proti Kataru postavily Saúdská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty. Obvinily tento arabský stát z podpory terorismu a spolupráce s Íránem, který je regionálním soupeřem arabských zemí. V důsledku sporu pak státy vyhlásily proti Kataru obchodní, diplomatické a cestovní embargo. Katar obvinění popírá a opatření označil za porušení své svrchovanosti.

Související

Těžba ropy

Jedné z nejbohatších ropných zemí dochází hotovost, varuje Bloomberg

Když v roce 2016 tehdejší kuvajtský ministr financí Anas Sálih varoval, že nastal čas snížit výdaje a připravit se na život po ropě, setkal se s posměchem od obyvatel, kteří vyrůstali na zdánlivě nekonečném toku petrodolarů. O čtyři roky později ale jedna z nejbohatších zemí světa nemá dost peněz na pokrytí výdajů a prudký pokles cen energií vyvolává otázky ohledně dalšího fungování států v Perském zálivu, píše agentura Bloomberg.
Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

V zemích Perského zálivu je už 200 tisíc nakažených

Počet nakažených koronavirem se v šesti arabských zemích Perského zálivu za necelý měsíc zdvojnásobil a přesáhl 200.000 infikovaných. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Nejvíc případů má Saúdská Arábie, která ale už zahájila třífázové uvolňování restrikcí.

Více souvisejících

Perský záliv Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Katar

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

Čech jde v Německu do vězení za krádež šperku, který náležel papeži

Třiapadesátiletého Čecha poslal bavorský soud na dva a půl roku do vězení za krádež pektorálu papeže Benedikta XVI., informoval deník Berchtesgadener Anzeiger. Šperk v podobě kříže na řetízku by se mohl brzy vrátit do kostela v bavorském Traunsteinu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy