Svět musí uvolnit zmražené fondy hladem sužovanému Afghánistánu, řekl Guterres

Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu, řekl dnes Radě bezpečnosti OSN generální tajemník organizace António Guterres. Zároveň vyzval k uvolnění zmraženého afghánského majetku. Vládnoucí islamistické hnutí Tálibán musí uznat základní práva žen a dívek v zemi, uvedl podle agentur Reuters a AFP také šéf OSN.

"Naléháme na Tálibán, aby využil tuto chvíli a získal důvěru a dobrou víru mezinárodního společenství skrze uznání a ochranu základních lidských práv, která náleží každé dívce a ženě," řekl Guterres při jednání Rady bezpečnosti.

Mezinárodní společenství podle něj na druhé straně musí posílit podporu Afghánců, a to zejména uvolněním zmraženého majetku ze strany Světové banky a Spojených států.

"Více než polovina Afghánců čelí extrémní míře hladu," uvedl Guterres s tím, že některé rodiny musí "prodávat své děti, aby si koupily jídlo". Mezinárodní společenství by podle něj mělo zmírnit podmínky a pravidla, která brání afghánskému hospodářství v růstu a komplikují humanitární operace OSN.

"Musíme dát finančním institucím a obchodním partnerům právní záruky, aby pracovali s humanitárními organizacemi beze strachu, že porušují sankční nařízení," dodal Guterres.

Zhruba 9,5 miliardy dolarů (206 miliard Kč) z afghánské centrální banky zůstává zablokováno mimo zemi. Afghánistán přišel o velkou část mezinárodní finanční podpory loni v srpnu, kdy Tálibán převzal kontrolu nad zemí.

Mezinárodní dárci loni v prosinci souhlasili, že Světová banka uvolní 280 milionů dolarů (zhruba 6,3 miliardy Kč) na pomoc Afghánistánu skrze Světový potravinový program (WFP) a Dětský fond OSN (UNICEF). Podle odborníků jde o jednu z možností, jak pomoci afghánskému obyvatelstvu, aniž by peníze dostala vláda Tálibánu.

"Naléhavě potřebujeme uvolnit dalších 1,2 miliardy dolarů (26 miliard Kč, ze zmražených afghánských fondů), abychom Afgháncům pomohli přežít zimu," uvedl Guterres, podle kterého je klíčová rychlost tohoto kroku.

Na pomoc Afghánistánu je zároveň podle zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsové potřeba dalších 3,6 miliardy dolarů (78 miliard Kč). Částka poputuje na pokrytí základních potřeb Afghánců, včetně vzdělávání a zdravotnictví.

Podle údajů OSN hrozí nedostatek jídla až 55 procentům afgánské populace. Řada zemí po Tálibánu chce, aby respektoval práva žen a umožnil jim se vzdělávat.

Související

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Izraelský návrh příměří získává podporu. Vítá ho EU i OSN

Izraelský plán pro palestinské Pásmo Gazy uvítali předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i generální tajemník OSN António Guterres. Americký prezident Joe Biden v pátek oznámil, že Izrael předložil palestinskému teroristickému hnutí Hamás návrh na úplné příměří v Pásmu Gazy. 

Více souvisejících

António Guterres Afghanistán OSN

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

včera

včera

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

včera

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

Produkty velkých korporací ročně zabíjí miliony lidí. WHO apeluje na vlády, aby začaly jednat

Každý rok umírá v Evropě 2,7 milionu lidí kvůli konzumaci tabáku, alkoholu, průmyslově zpracovaných potravin a v důsledku používání fosilních paliv, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Organizace vyzvala vlády, aby zpřísnily regulace výrobků ohrožujících lidské zdraví, napsal server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy