Tisíc mrtvých, dvakrát tolik zraněných. Afghánistán ukončil pátrací operace po ničivém zemětřesení

Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém zahynulo více než 1000 lidí. Agentuře Reuters to dnes řekl mluvčí afghánského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof Muhammad Nasím Hakkání. Doplnil, že zasažené oblasti nemají dostatek léků a nezbytných potřeb.

Mluvčí poznamenal, že zhruba 2000 lidí se při zemětřesení blízko hranice s Pákistánem zranilo a zničeno zcela nebo jen zčásti bylo přibližně 10.000 domů.

"Pátrací operace skončila, 1000 lidí zahynulo a zraněných jsou zhruba 2000, a to jak s vážnými, tak s povrchovými zraněními," uvedl Hakkání. Proč pátrání skončilo po 48 hodinách, neupřesnil. Po jiných zemětřeseních byli přeživší vytaženi z trosek i po podstatně delší době.

Zemětřesení o síle 6,1 stupně udeřilo asi 160 kilometrů jihovýchodně od Kábulu, ve vyprahlé horské oblasti, kde se nacházejí menší obydlí a kde v posledních letech mnohdy zuřila válka.

Pátrání a zajištění pomoci přeživším ztížil špatný stav silnic. Země se přitom již před zemětřesením potýkala s hlubokou humanitární krizí, která se zhoršila poté, co se moci v Afghánistánu loni v srpnu chopilo islamistické hnutí Tálibán.

Hakkání poznamenal, že Afghánistán nemá dostatek léků na ošetření zraněných. "Ministerstvo zdravotnictví nemá dostatek léků, potřebuje zdravotnický materiál a další nezbytnosti, protože toto je velká katastrofa," uvedl.

Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Spojené arabské emiráty ve čtvrtek oznámily, že plánují Afghánistánu poslat pomoc. Dodávky ze sousedního Pákistánu již překročily hranice. Na místo byla dopravena také pomoc z Íránu a Kataru. Indie, která má s Tálibánem napjaté vztahy, uvedla, že poslala 27 tun zásob, které budou předány mezinárodním humanitárním organizacím. Německo, Norsko a další země také oznámily, že pošlou pomoc, ale hodlají v této věci spolupracovat pouze s agenturami OSN, nikoliv s Tálibánem, jehož vláda nebyla mezinárodně uznána.

V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky - eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V posledních deseti letech podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) při zemětřeseních v Afghánistánu zahynulo více než 7000 lidí. Středeční zemětřesení je ovšem označováno za nejhorší za posledních 20 let.

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Zemětřesení

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy