Turecko čelí kritice za odstoupení od Istanbulské úmluvy, ozval se Biden

Turecko kvůli svému rozhodnutí odstoupit od Istanbulské úmluvy o potírání násilí vůči ženám čelí další kritice. Americký prezident Joe Biden do Ankary vzkázal, že ho krok prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana hluboce zklamal. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell považuje odstoupení od úmluvy chránící práva žen za nepochopitelné a Rada Evropy má za to, že turecké ženy kvůli tomu přijdou o důležitý nástroj v boji proti násilí.

"Vidíme, že po celém světě se zvyšuje počet případů domácího násilí a jsou tu i zprávy o vzrůstajícím počtu vražd žen v Turecku. Země by měly pracovat na tom, aby posílily a obnovily své závazky ohledně ukončení násilí vůči ženám, a nikoli odmítat mezinárodní úmluvy, které tu jsou proto, aby ženy chránily a přivedly pachatele násilí k zodpovědnosti," stojí v dnešním Bidenově prohlášení.

Borrell v sobotu uvedl, že Turecko se svým krokem "vystavuje riziku, že zhatí ochranu základních práv žen a dívek", a vysílá podle něj nebezpečný vzkaz celému světu. "Musíme proto Turecko vyzvat, aby své rozhodnutí zvrátilo," řekl šéf unijní diplomacie. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na twitteru napsala, že "ženy si zaslouží pevný právní rámec na svou ochranu".

"Odstoupení od úmluvy připraví Turecko a turecké ženy o důležitý nástroj v boji proti násilí," napsali dnes ve společném prohlášení generální tajemnice Rady Evropy (RE) Marija Pejčinovičová Buričová, prezident Parlamentního shromáždění RE Rik Daems a šéf Výboru ministrů RE, německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Dohoda Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí podepsaná v Istanbulu v roce 2011 zavazuje její signatáře předcházet, stíhat a eliminovat domácí násilí a podporovat rovnost pohlaví. Turecko, za které úmluvu podepsal právě Erdogan, jenž tehdy zastával funkci premiéra, ji ratifikovalo jako první v březnu 2012. V sobotu ale turecké úřady informovaly o tom, že prezident dal dekretem pokyn od úmluvy odstoupit.

Zastánci konzervativních hodnot v Turecku jsou přesvědčeni, že úmluva podkopává tradiční rodinné struktury a tím napomáhá násilí na ženách. Rozhodnutí ji opustit hájil na twitteru například viceprezident Fuat Oktay, podle něhož země chrání ženy "díky vlastním zvykům a tradicím".

Předseda turecké opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu naopak tvrdí, že rozhodnutí Erdogana je neobhajitelné. "Nemůžete přece ze dne na den dekretem připravit 42 milionů žen o jejich práva," řekl.

Istanbulská úmluva vyvolala v minulých letech silné emoce v několika evropských zemích včetně České republiky. Slovenský parlament úmluvu odmítl loni v únoru, přičemž její kritici tvrdili, že je v rozporu s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy. Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl v květnu 2019, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu "zhoubné genderové ideologie" a "nelegální migrace".

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Joe Biden Josep Borrell Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy