Turecký vědec upozornil na znečištění, půjde do basy

Turecký soud dnes poslal na 15 měsíců do vězení vědce Bülenta Sika, který loni uveřejnil výsledky vládní studie, jež ukázala souvislost mezi nebezpečným znečištěním životního prostředí a výskytem rakoviny na západě Turecka. Nevládní organizace Amnesty International (AI) rozsudek označila za parodii na spravedlnost, uvedla dnes agentura AFP.

Sik se spolu s dalšími vědci podílel mezi lety 2011 a 2015 na studii zadané tureckým ministerstvem zdravotnictví. Jejím závěrem bylo, že znečištění vody, půdy a potravin v některých průmyslových oblastech na západě země souvisí se zvýšeným výskytem rakoviny u místních obyvatel.

Vědci zmínili především průmyslovou zónu Dilovasi, která leží asi 80 kilometrů od Istanbulu, a kde sídlí řada chemických a hutnických závodů. Lidé žijící v jejím okolí podle nich trpí rakovinou daleko častěji, než je mezinárodní průměr.

Sikovi se zdálo, že vláda nehledě na jasné závěry studie nepřijímá ve věci žádná opatření. Napsal proto o výzkumu několik článků do opozičního deníku Cumhuriyet. Úřady ho následně začaly stíhat za vyzrazení utajovaných informací.

"Studie jasně ukázala, do jaké míry byly vodní zdroje kontaminovány toxickými látkami," řekl Sik po vynesení rozsudku novinářům. "Rozhodnutí soudu ukazuje, že výsledky studií, které se přímo týkají veřejného zdraví, mohou být zamlčovány. To je nepřijatelné," dodal vědec.

"Turecké úřady by místo toho, aby skrze soudy pronásledovaly lidi bijící na poplach, měly tento významný problém pro veřejné zdraví prošetřit," prohlásil Andrew Gardner z turecké pobočky AI.

Organizace zabývající se ochranou životního prostředí a lidských práv dlouhodobě obviňují tureckou vládu, že navzdory rychlému rozvoji průmyslu v určitých regionech nevynucuje předpisy na ochranu životního prostředí.

Po zmařeném puči z roku 2016 zahájil režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana rozsáhlou vlnu zatýkání. Za mřížemi je nyní téměř 80.000 lidí, včetně řady zaměstnanců deníku Cumhuriyet. Úřady také postavily mimo službu nebo zcela propustily 150.000 státních zaměstnanců a příslušníků ozbrojených sil.

Opozice a organizace na ochranu lidských práv vládu obviňují, že pokusu o puč využívá k pronásledování svých odpůrců. Úřady se ale hájí tím, že jde o opatření nutná k zajištění národní bezpečnosti.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Znečištění

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy