V Adenu zkolaboval zdravotní systém, pro lidi s covidem vznikla polní nemocnice

Červený kříž v jihojemenském Adenu otevřel polní nemocnici s kapacitou 60 lůžek. Určená je hlavně pro lidi nakažené koronavirem. Jak dnes napsala agentura AP, v zemi, kde se bojuje od roku 2014, zkolabovalo domácí zdravotnictví. Koronavirus se Jemenem šíří zcela neomezeně.

V Adenu, kam musela ze Saná kvůli bojům přesídlit vláda, se mnohé nemocnice buď zcela zavřely, protože personál odešel, nebo pacienty nepřijímají.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že nově otevřené polní zařízení má kromě 60 lůžek pohotovost, rentgen a laboratoř. Hlavní dárcem, díky němuž mohla být nemocnice vybudována, bylo Norsko.

To boost a health system devastated by war, we inaugurated a free treatment center for #COVID19 patients in #Aden, in a joint effort from the ICRC, @rodekorsnorge, @PunainenRisti & @YemenCrescent.#Media: Press release and footage here:https://t.co/MVhFEoSFwE

— ICRC Yemen (@ICRC_ye) September 21, 2020

"Když covid-19 před několika měsíci zasáhl Aden, mnoho nemocnic přerušilo provoz. Lidé si nemohou dovolit kupovat léky, takže se šíří další infekční nemoci. Je třeba, aby lidé nakažení covidem-19 měli místo, kde se jim dostane zdravotní pomoci," řekl šéf delegace MVČK v Jemenu Alexandre Equeyam.

V 28milionovém Jemenu se koronavirus potvrdil oficiálně u 2030 lidí, v poměru lidí zemřelých s covidem-19 má ale země nejvyšší úmrtnost na světě - zemřelo tam 587 osob. Většina případů koronaviru v Jemenu zůstává velmi pravděpodobně nezjištěná a neošetřená, píše AP. Do nemocnic se dostávají většinou jenom lidé ve velmi vážném stavu.

Norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová v prohlášení sdělila, že adenská nemocnice pomůže zachránit životy a předejít nárůstu případů koronaviru. Norsko podle ní letos přispělo na humanitární pomoc Jemenu v přepočtu 545 milionu korun, které dostává MVČK a norské agentury i organizace OSN. S nemocnicí pomohl také finský Červený kříž.

V jemenském konfliktu proti sobě bojují na jedné straně menšinoví šíité podporovaní Íránem a na druhé vláda, které vojensky pomáhá mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií. Válka má na svědomí podle odhadů OSN a nevládních organizací desítky tisíc lidských životů a vyvolala jednu z nejhlubších humanitárních krizí na světě.

Související

Více souvisejících

Jemen Červený kříž Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy