Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském hlavním městě Bejrútu včetně tří velkých nemocnic mimo provoz. Uvedl to dnes regionální ředitel úseku Světové zdravotnické organizace (WHO) pro mimořádné události Richard Brennan. Informovala o tom agentura AFP.

Výbuch více než 2700 tun dusičnanu amonného v bejrútském přístavu si vyžádal životy nejméně 171 lidí a dalších více než 6000 zranil.

Exploze provázená mohutnou tlakovou vlnou také napáchala rozsáhlé materiální škody. Libanon se přitom již mnoho měsíců potýká s hlubokou ekonomickou a finanční krizí, jež je označována za nejhorší od občanské války z let 1975-1990.

Po zhodnocení stavu 55 klinik a zdravotnických center v Libanonu "víme, že více než polovina těchto zařízení je mimo provoz," uvedl Brennan na virtuální tiskové konferenci z Káhiry. Mimo provoz jsou podle něj také tři klíčové nemocnice v metropoli, zatímco další tři fungují v omezené míře. "Znamená to, že jsme přišli o 500 lůžek," vysvětlil.

Zástupkyně WHO pro Libanon Imán Šankitíová uvedla, že lůžka na jednotkách intenzivní péče a na traumatologických odděleních v Bejrútu jsou plná lidí, kteří byli zraněni při výbuchu. Poukázala i na nárůst případů koronaviru, což představuje výraznou zátěž pro libanonské zdravotnictví.

Brennan vyzval libanonské úřady a jejich spojence, aby co nejdříve obnovili chod těchto zařízení, a země tak měla šanci se vypořádat s vysokým počtem zraněných a nárůstem lidí nakažených koronavirem.

WHO dnes zároveň vyhlásila mezinárodní sbírku s cílovou částkou 76 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy Kč) na pomoc Libanonu. Dosud organizace do země přivezla 25 tun osobních ochranných prostředků a další lékařské vybavení pro zhruba 2000 pacientů v deseti nemocnicích, uvedli podle agentury Reuters představitelé WHO.

Nákaza koronavirem se v Libanonu podle úterní bilance libanonského ministerstva zdravotnictví od února prokázala u 7121 lidí a 87 zemřelo.

Související

Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Německá firma odváží nebezpečné chemikálie z přístavu v Bejrútu

Libanon uzavřel s německou firmou Combi Lift kontrakt na odvoz desítek kontejnerů s hořlavým materiálem z bejrútského přístavu. Na začátku srpna tam vybuchl sklad špatně uloženého dusičnanu amonného. Exploze tehdy zdemolovala velkou část města a znamenala smrt pro dvě stovky lidí. V přístavu jsou ale dál i další nebezpečné látky.

Více souvisejících

Bejrút WHO (Světová zdravotnická organizace) exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 12 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy