Žaparov je prezidentem Kyrgyzstánu, nejprve pojede do Ruska

Dosavadní kyrgyzský premiér Sadyr Žaparov dnes složil slavnostní přísahu a formálně se stal prezidentem této středoasijské země. Dovršil tak pozoruhodnou transformaci, kdy se během několika měsíců stal z vězně hlavou státu, napsala agentura AFP. Souběžně s nedávnými prezidentskými volbami se konalo referendum, ve kterém voliči hlasovali pro přechod z parlamentní k prezidentské republice.

Dvaapadesátiletý Žaparov dnes přísahal "zachovat integritu lidu a bezpečnost země" a ruku přitom položil na ústavu Kyrgyzstánu, která se v následujících měsících zřejmě změní a pravděpodobně zaručí hlavě státu posílené pravomoci. Voliči totiž v referendu odsouhlasili ústavní změny navržené Žaparovem.

Nejmenovaný člen kyrgyzské vlády podle AFP už v pondělí uvedl, že prezident pojede na svou první zahraniční cestu do Moskvy. Rusko má v hornaté zemi vojenskou základnu a je také hlavním cílem statisíců kyrgyzských migrantů, jejichž peněžní příspěvky do vlasti představují značnou část příjmů chudé země. Dalším klíčovým obchodním partnerem a investorem je sousední Čína.

Žaparovova cesta do čela země začala loni v říjnu, kdy zemi zachvátily povolební nepokoje, při kterých se začala hroutit vláda. Stoupenci tehdejší opozice obsadili část vládních budov a Žaparova osvobodili z vězení. Soud do něj někdejšího poslance poslal na 11,5 let za držení vysoce postaveného vládního úředníka jako rukojmí v souvislosti se sporem o osud důlní společnosti. Žaparov se po osvobození stal v chaotické situaci v zemi premiérem a po rezignaci prezidenta Sooronbaje Žeenbekova dočasně převzal i jeho pravomoci.

V lednových prezidentských volbách pak získal na 80 procent hlasů voličů. Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byl volební boj nerovný vzhledem k výhodě Žaparova při financování kampaně.

Chudý Kyrgyzstán je považován za nejpluralističtější, ale současně nejméně stabilní zemi postsovětské střední Asie. Lidové revolty v letech 2005 a 2010 vyhnaly ze země dva prezidenty, třetí abdikoval loni na podzim a jeho předchůdce Almazbek Atambajev byl mezitím uvězněn. Experti pokládají tento stav i za důsledek ustavičného soupeření mezi klany ze severu a jihu země.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán Sadyr Žaparov

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí narušilo lodní dopravu v Panamském průplavu, zjistili vědci. Region postihlo rekordní sucho

Klimatický fenomén známý jako El Niňo byl klíčovou příčinou nízkých srážek a rekordního sucha, které loni narušily lodní dopravu v Panamském průplavu. Ve středu to uvedli vědci, informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy