CFE. Kdy a proč smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě vznikla a jaký má význam?

Smlouva CFE (Conventional Forces in Europe Treaty) byla mezinárodní dohoda uzavřená v roce 1990 mezi členskými státy NATO a Východního bloku, včetně Sovětského svazu. Tato smlouva měla za cíl omezit konvenční vojenskou sílu a vybavení v Evropě a snížit riziko velkého konvenčního konfliktu v této oblasti.

Smlouva CFE stanovila limity pro konkrétní kategorie vojenského vybavení, jako jsou tanky, obrněná vozidla, děla a bojové letouny, a to jak pro NATO, tak pro Východní blok. Smlouva také obsahovala ustanovení o pravidelných kontrolách a informační výměně mezi smluvními stranami, aby se zajistilo dodržování stanovených limitů.

Po skončení studené války v polovině 90. let 20. století docházelo k rozpadu Východního bloku, a to i včetně Sovětského svazu. Tato historická událost měnila geopolitický stav Evropy a vytvářela nové bezpečnostní výzvy. Obyvatelé Evropy doufali, že se omezí hrozba velkého konvenčního konfliktu, který by mohl vést ke katastrofálním následkům.

V této situaci byla Smlouva CFE navržena s cílem stanovit limity pro konvenční vojenskou sílu a vybavení v Evropě, a to jak pro členské státy NATO, tak pro bývalé státy Východního bloku, včetně Sovětského svazu.

Smlouva CFE obsahovala několik klíčových bodů. Dohoda stanovila limity pro různé kategorie vojenského vybavení, včetně tanků, obrněných vozidel, děl a bojových letounů. Tato omezení měla zabránit nadměrné koncentraci vojenských sil v Evropě.

Smlouva CFE obsahovala ustanovení o pravidelných kontrolách a inspekcích, které měly zajistit, že smluvní strany dodržují stanovené limity. Tato opatření měla zvýšit důvěru mezi zúčastněnými státy.

Smlouva vyžadovala pravidelnou výměnu informací o vojenských silách a jejich pohybech mezi smluvními stranami. Tím bylo zajištěno transparentní prostředí. V průběhu let byla revidována, zejména v roce 1999, aby reflektovala změny v evropské bezpečnostní situaci a umožnila přistoupení nových států, jako byly pobaltské státy a další.

Smlouva CFE sehrála důležitou roli při uklidnění napětí v Evropě po skončení studené války. Díky omezení konvenční vojenské síly bylo sníženo riziko velkého konfliktu, a dohoda přispěla k procesu rozbrojení a demilitarizace v regionu.

V průběhu času ale došlo k problémům s implementací a změnám v evropské bezpečnostní situaci. Některé země, včetně Ruska, opustily Smlouvu CFE nebo odmítly její ustanovení, což vedlo k dalším výzvám v oblasti kontroly zbrojení v Evropě.

Související

Více souvisejících

zbraně Armáda

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

Jednotky izraelské armády porušují lidská práva, tvrdí USA. Zvažují sankce

Americké ministerstvo zahraničních věcí zjistilo, že pět izraelských bezpečnostních jednotek hrubě porušilo lidská práva Palestinců na Západním břehu Jordánu, ještě před vypuknutím války Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy v říjnu 2023.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy