Čím útočí Rusové na Ukrajinu? Rakety jsou z KLDR, tvrdí Kyjev. Nemůžeme to potvrdit, říká armáda

Mychajlo Podoljak, poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře, dnes na sociální síti potvrdil, že Rusko použilo rakety dodané ze Severní Koreje proti Ukrajině. Toto tvrzení koresponduje s prohlášením Bílého domu. Ukrajinské letectvo ale dopoledne podle serveru Ukrajinska pravda uvedlo, že zatím nedokáže potvrdit prohlášení Spojených států, že Rusko při nedávných útocích proti Ukrajině použilo balistické rakety a odpalovací zařízení dodané Severní Koreou. 

Šéf oblastní správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov hovořil v ukrajinské televizi o raketách, které nebyly ruské výroby, a které byly použity na území Charkovské oblasti. Podoljak na sociální síti napsal: "Rusko v rámci své genocidní války poprvé zasáhlo ukrajinské území raketami ze Severní Koreje. Masky jsou strženy. Moskevský režim již neskrývá své záměry a ani se nesnaží vydávat rozsáhlou útočnou válku za mytickou 'denacifikaci'."

Dále dodal, že nyní Rusko útočí na Ukrajince raketami ze Severní Koreje, což je stát, kde jsou občané mučeni v koncentračních táborech za zdánlivé přestupky. Podoljak zdůraznil, že "osa zla" vypadá v současném kontextu velmi nebezpečně a groteskně, s Rusko-Írán-KLDR.

Podle něj je ruský režim, který používá jed na likvidaci svých odpůrců, spojen s severokorejským vůdcem a íránskými fanatiky. Položil otázku, zda síly dobra, proukrajinská koalice, dokážou vytvořit nejsilnější možnou alianci, která ukončí existenci "osy zla" v 21. století.


 
Letectvo se ale k informacím staví rezervovaně. "Zatím nemáme žádné informace o použití takových raket... Experti prozkoumají trosky a pak budeme moci říct, jestli je to fakt nebo ne. Zatím to nemůžu potvrdit," uvedl mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat. 

Na možné použití korejských raket upozornil už ve čtvrtek Bílý dům. Rusko podle během nedávných útoků na Ukrajinu použilo balistické střely a odpalovací zařízení, které mu poskytla Severní Korea, uvedla agentura AP. Moskva nejspíš podle Bílého domu jedná o dodávkách zbraní i s Íránem. 

"Je to významná a znepokojující eskalace," řekl dnes mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby novinářům. KLDR podle něj v nedávné době poskytla Rusku několik desítek balistických raket i se zařízeními na jejich odpalování. 

Washington chce společně se svými spojenci otevřít otázku dodávky severokorejských střel do Ruska i na půdě Rady bezpečnosti OSN. Podle Američanů dochází k porušování sankcí, které organizace uvalila na Severní Koreu. 

Doporučené články

Ukrajina čelí v posledních dnech rozsáhlým ruským útokům, za které Rusko podle odhadů časopisu Forbes utrácí stamiliony dolarů. V jednom dni například odpálilo na Ukrajinu 99 raket různých typů a několik desítek bezpilotních letounů.

Z bombardérů Tu-95 bylo například v úterý ráno vysláno nejméně 70 raket typů Ch-101, Ch-555 a Ch-55. Ukrajina zaznamenala také deset balistických střel Kinžal vypálených ze stíhaček MiG-31.

Kromě toho ruské síly z moře provedly tři útoky řízenými střelami Kalibr a ze severu zaútočily na Ukrajinu dvanácti raketami Iskander. Letadla Su-35 vypustila čtyři protiradarové rakety Ch-31. Forbes také vypočítal, že Rusko nasadilo 35 bezpilotních letounů Šáhed.

Přesná cena jednotlivých použitých raket není známa, avšak časopis odhaduje, že cena jedné rakety Ch-101 by mohla být kolem 13 milionů dolarů, Ch-555 by mohla stát čtyři miliony dolarů a Ch-55 asi dva miliony dolarů.

Cena jedné rakety Kinžal by podle odhadu mohla dosáhnout 15 milionů dolarů. Střela Kalibr by mohla stát přibližně 6,5 milionu dolarů a střela Iskander tři miliony dolarů. Forbes také uvádí, že cena rakety Ch-31 není přesně známa. Za jeden dron Šáhed by mohlo být zaplaceno přibližně 50.000 dolarů.

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj uvedl, že Rusko odpálilo na Ukrajinu 99 raket různých typů, přičemž ukrajinské letectvo sestřelilo 72 z nich.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina Mychajlo Podoljak

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy