Čína a lidská práva: Je Peking opravdu nejhorší? Výzkumníkům chybí data z některých zemí

Iniciativa pro měření lidských práv (HRMI) zveřejnila analýzu toho, jak se vlády chovaly ke svým občanům. Hodnotila také základní občanská práva a kvalitu života. Nejhorší přístup vůči svým obyvatelům na světě má Čína, nicméně chyběla například data z Ruska a Severní Koreje, takže je dobré chápat takové označení se zdrženlivostí. Světová média v čele se serverem Guardian ale Peking rovnou označila za nejhorší. 

Jednotlivé aspekty HRMI hodnotila na bodové škále od 1 do 10, přičemž 1 znamená nejhorší situace, zatímco 10 nejlepší.

Výsledky v ohledech bezpečnosti vlastních občanů nejsou dobré. Čínský režim se nevyhýbá svévolnému zatýkání (3,0 bodů), nuceným odchodům ze země (3,5 b.), trestům smrti (1,2 b.), mimosoudním trestům (5,7 b.) a mučení či špatnému zacházení (2,8 b.).

Server Guardian na základě analýzy dat HRMI zjistil, že byla Čína vyhodnocena jako nejhorší země na světě, pokud jde o bezpečnost před státem a práva na shromažďování. HRMI totiž hodnotila i to, jak si režimy posilují své postavení. Svoboda shromáždění dosahuje v zemi jen 1,8 bodu. Svobody vyjádření, účastí na vládnutí a vyznání dosahují maximálně 2,5 bodu. 

Největší komunistická země se ale na druhé straně těší poměrně vysoké úrovni života v souvislosti s běžným příjmem. Problémy s jídlem v roce 2020 nemělo 96,4 % populace, se zdravotní péčí 98,1 %, bydlením 88,7 % a prací 95,8 %. 

Hodnotit Čínu jako nejhorší je ale rizikové, protože u některých zemí data chybí úplně. Konkrétně u Ruska HRMI zveřejnila pouze data bezproblémové dostupnosti vzdělání (91,8 % populace), zdravotní péče (78,2 %), bydlení (70,4 %) a práce (99,5 %). Data navíc pocházejí z roku 2020, k roku 2022 se téměř jistě změnila. 

Adeptem na nejhorší výsledky by mohla být Severní Korea, nicméně výzkumníkům z HRMI se nepodařilo získat vůbec žádná data o kvalitě života, přístupu vlády vůči lidem a ani míře základních občanských práv. Žádné výsledky k roku 2022 nezveřejnila HRMI ani u Ukrajiny.

Co do kvality života v závislosti na běžném příjmu si například Česká republika vede podstatně hůře než Čína. Relevantní vzdělání k příjmu si může dovolit 81,3 % populace, 94,6 % nemá problémy s jídlem, 86,4 % se zdravotní péčí, 82,5 % s bydlením a 79,1 % s prací. Čínu tedy Česko nepřekonalo ani v jednom z ohledů kromě vzdělání, kde HRMI nezískalo čínská data. 

Horší situace je i v Německu a na Slovensku. Například Poláci si ale vedou poměrně dobře, jejich hodnoty se téměř ve všech ohledech kvality života pohybovaly okolo 90 % kromě dostupnosti práce, kde ji nemá problém sehnat 73 % populace. 

HRMI vydala k roku 2022 také data o Spojených státech. Místní úřady se nevyhýbají svévolnému zatýkání (5,3 bodů), poměrně dobrá situace je s nucenými odchody ze země (8,0 b.). Organizace zjistila příliš mnoho trestů smrti (4,8 b.), mimosoudních trestů (4,4 b.) a mučení či špatného zacházení (5,4 b.). 

Čtyři z pěti měřítek tak hodnotí jako špatné, průměrně americká vláda získala za respektování práv svých občanů 5,4 bodů. Průměrná hodnota u snahy vlády udržet se u moci a respektování občanských práv činila 5,7 bodů. 

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

lidská práva Čína Rusko Severní Korea (KLDR) Ukrajina USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy