Čína ignoruje univerzalitu lidských práv. Brzy legitimizuje i genocidu

Čínská vláda vytvořila v reakci na kritiku za nedodržování lidských práv ucelenou strategii. Server Conversation upozornil, že se Peking snaží „zničit základní myšlenku mezinárodního řádu po skončení studené války – univerzalitu lidských práv“. Využívá k tomu koalici podobně smýšlejících autoritářských a neliberálních států. Pokud jejich počet s časem naroste, může se velmi dobře stát, že například čínská genocida Ujgurů bude de iure legitimní. V OSN nebude dost hlasů pro prosazení odsuzující rezoluce.

Peking tuto strategii nazval „Globální civilizační iniciativa“. Již v březnu její vznik oznámil vůdce Si Ťin-pching a navazuje na další diplomatické nástroje – Globální rozvojovou iniciativu a Globální bezpečnostní iniciativu. Peking se tak snaží o rozšíření čínského vlivu na mezinárodní instituce a normy, zatímco Ťin-pching prosazuje svůj plán „velké obnovy čínského národa“.

Čínská vláda nabízí rozvojovým zemím lukrativní obchodní a investiční příležitosti a možnost „napodobit její autoritářský politický model,“ jak píše Conversation. Čínská strategie namísto dodržování univerzality lidských práv počítá s kulturně relativistickým přístupem založeném na „národních podmínkách a jedinečných rysech každé země“.

Podle čínské strategie má každá země rozvíjet ochranu lidských práv na základě vlastní kultury a tradic. „V oblasti lidských práv neexistuje univerzální mode,“ podotkl bývalý šéf čínské diplomacie Qin Gang začátkem letošního roku.

Iniciativa stojí proti západnímu liberálnímu pohledu na dodržování lidských práv. Čínský vůdce navíc chce podpořit spolupráci mezi neliberálními a autoritářskými režimy. „Při prosazování modernizace nebude Čína kráčet po staré cestě kolonizace a drancování, ani po křivolaké cestě, kterou se vydaly některé země, aby usilovaly o hegemonii, jakmile zesílí,“ vylíčil Si Ťin-pching.

Peking se stal lídrem širší koalice zemí, které hledají alternativu vůči západnímu mezinárodnímu řádu. Tyto státy se zdržují vzájemného „vnucování“ vlastních hodnot a je „přísně zakázáno zasahování do vnitřních záležitostí“. Taková koalice může podle serveru Conversation poskytnout Číně jakousi „kouřovou clonu“, kdy bude moci volně porušovat lidská práva mimo dohled mezinárodních či humanitárních organizací.

Přístup k čínské iniciativě navíc poskytne autoritářských a neliberálním zemím prostor pro prosazování vlastních cílů a trestání politických oponentů bez jakýchkoli obav z odsouzení. Především v rámci Organizace spojených národů rezoluce o odsouzení takových činů neprojde hlasováním, pokud se koaliční země rozhodnou podpořit jednoho ze svých partnerů.

Čína se tak vydala na vzdor proti OSN, která dosud jednoznačně odsuzovala tamní porušování lidských práv. Při dostatečné podpoře se může stát, že probíhající genocida Ujgurů zkrátka Pekingu „projde“. Totéž lze říct o Myanmaru a utlačování Rohingů nebo Rusku a jeho nelidských podmínkách ve vězeňství.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy