Čínské válečné lodě krouží kolem Japonska

Čínská námořní flotila vedená silným torpédoborcem absolvuje 12denní plavbu kolem hlavních japonských ostrovů, čímž demonstruje vojenskou sílu v době, kdy roste napětí mezi Činou a  Tchaj-wanem. Navíc těsně před zahájením summitu G7, které se uskuteční příští týden.

Ve čtvrtek publikovalo japonské ministerstvo obrany mapu, na níž je zaznamenán pohyb torpédoborce s řízenými střelami typu 055 Lhasa. Jedná se o jednu z nejvýkonnějších válečných lodí Námořnictva Lidové osvobozenecké armády, která se účastní plavby spolu s menším torpédoborcem, fregatou a zásobovací lodí. Všechny tyto lodě obeplouvají směrem hodinových ručiček Japonsko, uvedl server CNN.

Japonský dokument s mapou zobrazující trasy plavby zmíněných plavidel signalizuje, že jehich cesta započala 30. dubna v úžině Cušima, nacházející se mezi Jižní Koreou a Japonskem. Následně 5. a 6. května plavidla překonala úžinu Cugaru, která se nachází na severním cípu ostrova Hokkaidó. V poslední fázi plavby ve čtvrtek byla plavidla spatřena v řetězci ostrovů Izu, které se nacházejí jižně od metropole Tokia.

Po zveřejnění dokumentu japonského ministerstva obrany byl ve čtvrtek v čínském státním deníku Global Times publikován článek, v němž byla cesta zmíněné flotily spojena s "nedávnými provokativními poznámkami Japonska" týkajícími se ostrova Tchaj-wan, který disponuje demokratickou vládou a jež si Čínská komunistická strana nárokuje jako své území, přestože na něm nikdy nevládla.

"I když je tato plavba pravděpodobně rutinním cvičením čínského námořnictva na dálném moři, které neporušuje žádné mezinárodní právo ani necílí na žádnou třetí stranu, mohlo by to být vnímáno jako silná zpráva pro Japonsko," uvádí článek Global Times s odkazem na čínské experty.

Japonský premiér Fumio Kishida ve středu v rozhovoru pro Nikkei Asia řekl, že „mír a stabilita Tchajwanského průlivu jsou zásadní nejen pro naši zemi, ale pro celé mezinárodní společenství“.

V průběhu středečního dne vyjádřil japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši svůj nesouhlas ohledně komentářů čínského velvyslance týkajících se spojení Tchaj-wanu s japonskou bezpečností a potvrdil, že Tokio oficiálně protestovalo proti této rétorice u čínského vedení.

Jošimasa Hajaši také potvrdil v rozhovoru pro CNN, že Japonsko jedná o otevření styčné kanceláře NATO, což by se stalo prvním takovým případem v Asii. Dále se vyjádřil k dopadům ruské invaze na Ukrajinu, které se dotkly bezpečnostní situace daleko za hranicemi Evropy a donutily Tokio k přehodnocení regionální bezpečnosti. S ohledem na otevření styčné kanceláře NATO v Japonsku Hajaši uvedl, že jednání jsou již v průběhu, ale žádné podrobnosti zatím nebyly dokončeny.

Také se blíží nadcházející setkání skupiny sedmi nejvyspělejších zemí G7 v Japonsku, které se uskuteční od 19. do 21. května. Toto plánované obeplutí Japonska čínským námořnictvem přichází právě v této době a navíc se čím dál víc námořnictvo Čínské lidové osvobozenecké armády snaží více prezentovat mimo své blízké vody. Analytici vyjádřili obavy ohledně času a trasy této cvičební plavby, které byly zveřejněny v médiích. Něco podobného již předvedla čínsko-ruská flotila 10 lodí v říjnu 2021, kdy také demonstrovala sílu obeplutím Japonska.

Související

Ponorka typu 094 (v kódu NATO třída Jin) je třída jaderných raketonosných ponorek Námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády. Jedná se o druhou generaci čínských raketonosných ponorek nahrazující starší typ 092 (v kódu NATO třída Xia), postavený kvůli technickým problémům pouze v jediném exempláři. Do roku 2020 bylo do služby přijato šest ponorek této třídy. Celkový plánovaný počet není znám.

Čína staví jadernou ponorku nové generace

Čína zahajila výrobu nové generace ponorek s jaderným pohonem, což bude pro USA a jejich spojence poprvé představovat výzvu, protože vývoj ponorek je obtížné sledovat. Informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

Čínská armáda Japonsko summit G7

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy