Čínský prezident při osobním setkání zkritizoval Trudeaua za údajné vyzrazení informací

Čínský prezident Si Ťin-pching při osobním setkání, které zachytily kamery, zkritizoval kanadského premiéra Justina Trudeaua za údajné vyzrazení informací z uzavřeného jednání na summitu G20 tisku. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž je to ze strany čínského prezidenta vzácný veřejný projev rozhořčení.

Na videozáznamu, který zveřejnila kanadská média, hovoří Si s Trudeauem skrze překladatele. "To se nehodí a my jsme to tak neudělali," říká Si v mandarínštině. "Pokud tu bude upřímnost, budeme moci dobře komunikovat se vzájemným respektem, jinak nebude snadné odhadnout výsledek," dodal.

Siovo rozhořčení bylo podle Reuters patrně reakcí na zprávy, že Trudeau při úterním setkání s čínským prezidentem vyjádřil "vážné obavy" ohledně údajné špionáže a čínského "vměšování" do kanadských voleb. Kanada oficiální přepis rozhovoru z tohoto jednání nezveřejnila.

Na nyní zveřejněném záznamu je slyšet, jak Siův překladatel Trudeauovi říká: "vše, o čem jsme hovořili, uniklo do novin, to není vhodné".

Trudeau na Siovu kritiku reagoval slovy: "V Kanadě věříme ve svobodný, otevřený a upřímný dialog a v tom budeme pokračovat, budeme se i nadále snažit konstruktivně spolupracovat, ale budou věci, na kterých se neshodneme".

Než však stačil kanadský premiér domluvit, Si, tvářící se mírně podrážděně, jej přerušil a důrazně řekl: "Vytvořte podmínky, vytvořte podmínky, OK?," načež se usmál, potřásl Trudeauovi rukou a odešel.

Čínské ministerstvo zahraničí ani státní média nezveřejnila o rozhovoru mezi Siem a Trudeauem vůbec nic. Oba se podle vládního zdroje v úterý neformálně setkali na okraj summitu G20.

Trudeau ale podle Reuters na konferenci na závěru summit potvrdil, že k rozhovoru došlo a poznamenal, že ne všechna jednání se zahraničními lídry jsou jednoduchá. "Kanada svěřuje svým občanům informace o rozhovorech, které jako vláda vedeme jejich jménem," řekl Trudeau. Zároveň uvedl, že Kanada a Čína mají odlišné politické systémy. V Číně podle kanadského premiéra "není vždy stejná otevřenost, jakou může a musí mít demokratický lídr ke svým občanům".

Krátká výměna názorů mezi Siem a Trudeauem poukazuje na napětí mezi Čínou a Kanadou. To je vysoké od zadržení finanční ředitelky společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou v roce 2018 a následného zatčení dvou Kanaďanů Pekingem na základě obvinění ze špionáže. Všichni tři byli později propuštěni. Navzdory tomu, se však napětí mezi oběma zeměmi v poslední době opět zvýšilo.

Zaměstnanec největší kanadské elektrárenské společnosti Hydro-Quebec, který se podílel na výzkumu materiálů do baterií, byl obviněn ze špionáže za údajný pokus o krádež obchodního tajemství ve prospěch Číny, uvedla v pondělí kanadská policie. Zpráva o jeho zatčení přišla v době, kdy se Trudeau a Si účastnili summitu G20 na indonéském ostrově Bali.

Začátkem tohoto měsíce Kanada nařídila třem čínským společnostem, aby se zbavily svých investic do kanadských nerostných surovin, přičemž se odvolala na národní bezpečnost.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Justin Trudeau

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy